Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Forex: Britský CPI v červnu +2,2%. Euro i libra likvidují včerejší ztráty

16.06.2009 | 12:23 0 Komentářů

Británie dnes v dopoledních hodinách nabídla pro tento týden první zajímavější ekonomická data, v podobě květnových výsledků vývoje cenového růstu. Index spotřebitelských cen (CPI), tak v květnu podle Britské statistické kanceláře zaznamenal růst o 2,2%, což je jeho již třetí zvolnění tempa růstu v řadě, když v dubnu rostl o 2,3%. Přesto dnešní výsledky očekávání trhu naplnit nedokázaly, když obchodníci počítali s ještě výraznějším zpomalením až pod cílovanou dvouprocentní hranici na 1,9%. Jak uvedla Britská statistická kancelář, největší podíl na vyšším růstu mají ceny alkoholických nápojů a tabákových výrobků, které reflektují nedávné zvýšení spotřebních daní. Další výrazný příspěvek k vyššímu růstu pak zaznamenaly ceny rekreace a kultury. Na opačném konci, mezi cenami které přispívají k postupnému snižování CPI, naopak stály ceny potravin a nealkoholických nápojů, společně s cenami bydlení. Očekávání dnes nedokázal naplnit ani index maloobchodních cen (RPI), který měří vývoj koše zboží a služeb určených přímo ke spotřebě. Ten v květnu zaznamenal kontrakci o 1,1%, která byla nižší než dubnová kontrakce o 1,2% a zároveň výrazně nižší než většinové odhady, které počítaly s kontrakcí až o 1,5%. Přestože tak tempo růstu cen v Británii i nadále zpomaluje, dnešní čísla, v kombinaci s nedávným růstem cen ropy, přece jen vyvolávají otazníky nad tím, zdali inflační výhled Bank of England, který počítal se zpomalením růstu CPI koncem roku až k nule, přeci jen není příliš optimistický. To také reflektuje reakce obchodníků krátce po zveřejnění výsledků CPI, kdy se britská libra dočkala strmého růstu až nad hranici ceny 1,64 GBP/USD, čímž dokázala zlikvidovat veškeré ztráty, která včera na páru s americkou měnou nabrala. V 11:15 se pak již k dolaru prodávala na ceně 1,6448 GBP/USD

První zajímavější čísla dnes v 11. hod nabídla ale také eurozóna, konkrétně pak Německo. To zveřejnilo výsledky červnového indexu ZEW, který slouží jako ukazatel názoru expertů na aktuální situace v největší evropské ekonomice. Po skokovém růstu z předchozích měsíců, ZEW dokázal překvapit velmi výrazným zlepšením také v červnu, kdy se dostal z květnových 31,1b. až na 44,8b., což byl výsledek daleko převyšující většinový konsenzus trhu (35,1b.) a zároveň výsledek, který je nejlepším od června 2006, kdy se ZEW pohyboval na 45b. Také evropská měna na tato čísla dokázala zareagovat pozitivně a i euru se tak zatím v průběhu dopolední seance daří likvidovat své včerejší ztráty, když se v 11:15 prodávalo k dolaru na ceně 1,3910 EUR/USD.

Další vývoj obchodování na FX dnes má v rukou situace na akciových trzích, která se po včerejším výprodeji v Evropě zklidnila (DAX -0,12%) a kterou budou dále ovlivňovat především v odpoledních hodinách zveřejněná čísla ze Spojených států.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.