Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Forex: Britská měna zatím zůstává v růstovém trendu

15.06.2009 | 09:58 0 Komentářů

Britská libra se v minulém týdnu stala jednoznačně nejsilnější z nejvíce obchodovaných měn, když se jí podařilo zpevnit na páru s americkým dolarem od pondělí do pátku o 3%, zatímco k euru rostla o 2,5%. I nadále tak likviduje svou vysokou přeprodanost z konce minulého roku a přes veškeré zisky z posledních týdnů zatím zůstává, v porovnání s minulým rokem, velmi levná, což ji otevírá prostor k tomu, aby ve svém tažení, alespoň v kratším horizontu, pokračovala i nadále. K tomu ji vydatně pomáhají rostoucí akcie a postupný příklon obchodníků k rizikovějším aktivům, což byl proces, který pokračoval i v minulém týdnu, kdy akciové indexy v Evropě své minulé zisky nejenže udržely, ale ještě i mírně navýšily. Oporou pro libru pak jsou také domácí fundamenty, jež nabízí důkazy toho, že se situace uvnitř druhé největší britské ekonomiky stabilizuje, o čemž jasně vypovídají především PMI pro výrobní sektor, sektor stavebnictví a sektor služeb. Minulý týden pak nabídnul jen málo silnějších ekonomických dat, přesto si pozornost získaly například výsledky dubnové průmyslové produkce, která překvapila růstem o 0,3% (oček.: -0,1%) a dobrý dojem pak zanechala také čísla z trhu z bydlením, v čele s RICS bilancí ceny domů, která nabídla nejlepší výsledky od konce roku 2007.

Nový týden na přinese z Británie tentokrát několik velmi silných market moverů, které mají potenciál obchodování na librových párech výrazně ovlivnit. Tím hlavním přitom budou v úterý zveřejněné výsledky CPI, středeční čísla z pracovního trhu a čtvrteční maloobchodní prodeje. Od květnového CPI čekají obchodníci další zvolnění, když by měl meziroční růst klesat z dubnových 2,3% na 1,9%, což by bylo poprvé od září 2007, kdy by se dostal pod cílovanou hranici 2%. Tempo růstu spotřebitelských cen by mělo výrazně klesat i v dalších měsících, přesto se díky dražší ropě začínají objevovat rizika toho, že by projekce Bank of England, která počítá koncem roku s nulovým růstem, mohla být až příliš optimistická. V případě, že by již květnové tempo růstu CPI bylo vyšší než 1,9%, mohou tyto výsledky částečně tlumit očekávání některých obchodníků, kteří počítají s tím, že BoE v dalších měsících ještě vystupňuje své kvantitativní uvolňování.

Výsledky z trhu práce nabídly v předchozím měsíci velké překvapení, když dubnový růst počtu žadatelů o podporu dosahoval pouze 57,1 tis., což byl výrazně méně než odhadovaných 81 tis. Od květnových čísel trh čeká růst nových žadatelů o 61,8 tis., i to by ale byla čísla daleko lepší v porovnání s předchozími měsíci, když například ještě v únoru počty nových žadatelů rostly o 138 tis. osob. I v případě naplnění většinových odhadů se tak bude jednat o pozitivní signál nasvědčující tomu, že se situace na trhu práce stabilizuje, a to i přesto, že by nezaměstnanosti měla i nadále stoupat (oček.: 7,3%).

Do třetice si pak mají vést podle většinových odhadů velmi dobře v květnu také tržby z maloobchodního prodeje, jež by měly po dubnovém růstu o 0,9% stoupat tentokrát o 0,4%. V Británii zatím zůstává domácí poptávka až překvapivě robustní a proto již jen naplnění těchto očekávání bude dalším z pozitivních signálů pro britskou měnu. Ta se zatím může o lepšící se data opřít a pokud tomu tak bude i v nadcházejících dnech, má britská měna potenciál navázat na páru s ostatními měnami na růstový trend z minulých týdnů. To platí zejména o páru s eurem, kde se ji po prolomení technické bariéry kolem ceny 0,87 EUR/GBP otevřel poměrně široký prostor k růstu.

Dnešní ráno zatím příliš volatility nepřineslo a tak si britská měna zatím drží své pozice. V 8:10 se tak prodávala k euru na ceně 0,8509 EUR/GBP, zatímco k dolaru oscilovala kolem 1,6350 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.