Pondělí 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Forex: Britská měna včera přišla o veškeré zisky ze začátku týdne

26.02.2009 | 08:16 0 Komentářů

Britská libra se včera dostala pod prodejní tlak a ztratila veškeré zisky, které od začátku tohoto týdne na páru s dolarem nabrala, když k dolaru oslabila o 2% a uzavřela středeční obchodování na ceně 1,4230 GBP/USD. Slabší byla libra včera navíc také na páru s eurem (-1,1%), k čemuž vedle stále převládajícího negativního sentimentu na finančních trzích přispěla také zveřejněná ekonomická data. Ta přinesla revizi HDP za 4Q minulého roku, kdy si Británie prošla meziroční kontrakcí o 1,9%, což je ještě o desetinu slabší výsledek než v lednu zveřejněné předběžné odhady. V samotném čtvrtém čtvrtletí pak britská ekonomika zaznamenala kontrakci podle očekávání o 1,5%, přičemž mezi hlavní motory klesajícího produktu se zařadily spotřebitelské výdaje, které podle Britské statistické kanceláře klesaly o 0,7%. Spotřebitelské výdaje tak slábnou již třetím čtvrtletím v řadě, tentokrát byl však propad nejhlubší od roku 1991 a příznivý není výhled ani do dalších měsíců, kdy by měla domácí poptávka, díky prudce se zhoršující situaci na trhu práce a spotřebitelské náladě na bodu mrazu, i nadále slábnout.

Vedle ekonomických dat pak libře dvakrát nepomohl ani včerejší projev Davida Blanchflovera (člen MPC Bank of England), který promluvil ve Skotsku o současné situaci na trhu práce. Přestože je Blanchflower z celého MPC největším zastáncem agresivního snižování úrokových sazeb, silně negativní výhled pro britský pracovní trh, který nabídnul, přeci jen dokázal librové býky zaskočit. Podle Blanchflowerových slov totiž míra nezaměstnanosti míří k 10% (nyní 6,3%) a vláda by měla vyčlenit 90 mld. liber na to, aby tomuto nárůstu zabránila. Zajímavá zpráva pak přišla také z tábora dvou největších bank Royal Bank of Scotland a Lloyds, které souhlasily s tím, že zvýši objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů až o 40 mld. liber, výměnou za vládou poskytnuté garance na aktiva obou bank ve výši 500 mld. liber. Zpráva o možnosti navýšení objemu nových hypoték přišla jen dva dny poté, co vláda oznámila, že prostřednictvím znárodněné banky Northern Rock navýší v dalších dvou letech objem nových hypotečních úvěrů o 14 mld. liber, aby tak zalepila díru, která na hypotečním trhu vznikla poté, co se britské banky dostaly do problémů a omezily poskytování nových hypoték, které oproti minulému roku spadlo v lednu na polovinu.

Dnešní obchodování přineslo z Británie v 8:00 výsledky národního indexu průměrné ceny domů, která v lednu klesala meziměsíčně o 1,8% (oček.: -1,2%). Značná pozornost však dnes bude směřována především na vystoupení šéfa Bank of England Mervyna Kinga a jeho kolegy Paula Tuckera na půdě parlamentního Výboru pro finance, kde se bude mluvit o finanční krizi a jejím dopadu na britskou ekonomiku. Mervyn King již při nedávné prezentaci inflačním reportu jasně naznačil, že hodlá pokračovat ve snižování úrokových sazeb a že BoE vážně zvažuje možnost zahájení kvantitativního uvolňování, kdy by pomocí vykupování vládních dluhopisů snižovala dlouhodobé úrokové sazby. Pokud podobná slova King zopakuje také dnes (dá se očekávat že ano), reakce na librových párech může být velmi citlivá a britská měna by se mohla dostat opětovně pod prodejní tlak. V 8:00 se libra na páru s dolarem prodávala na ceně 1,4219 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.