Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Forex: Britská libra včera třetím dnem v řadě slabší

13.02.2009 | 08:53 0 Komentářů

Po dvou minulých týdnech, které britská měna dokázala naplnit solidním růstem, jež ji dvakrát po sobě katapultoval do pozice nejsilnější z nejvíce obchodovaných měn, přišla na librové páry v minulých dnech studená sprcha, která ji o značnou část těchto pozic připravila. Výprodeji se libra nevyhnula ani včera, kdy se na páru s eurem propadla o 0,7% až k ceně 0,9027 EUR/GBP a k dolaru slábla rovněž o 0,7%, aby čtvrteční obchodování uzavřela na 1,4284 GBP/USD. Jen od úterý tak libra ztratila k dolaru 4,2% a během tří dnů přišla o zisky, které dva týdny trpělivě budovala. Na vině je jak globální klima na finančních trzích, které svým nekonkrétním úterním vystoupením, adresovaným plánu na podporu amerických bank, značně zhoršil americký ministr financí Geithner, tak britské fundamenty a především slova přicházející z Bank of England. Ta dala ve středu jasně najevo, že díky značným rizikům pro ekonomiku a hrozící hluboké kontrakci HDP bude i nadále pokračovat v agresivní měnové politice, která zřejmě bude zahrnovat vedle snižování sazeb také navyšování měnové báze. Tato zpráva dala librovým býkům pádný důvod k tomu, aby rychle uzavřeli své pozice a vybrali zbývající zisky. Bank of England již několikrát řekla (a ve středu to zopakovala), že chce vidět libru slabší a situace v britské ekonomice dává britské měně stále prostor k tomu, aby přání centrálních bankéřů vyslyšela.

Protože včerejšek nepřinesl z Británie žádné silnější market movery, obchodování na librových párech se neslo zcela v duchu dalšího vývoje sentimentu na finančních trzích, kde se prohlubovala nejistota a kde si akciové indexy procházely dalším výprodejem (FTSE100 0,76 %). Zatímco díky výprodejům na finančních trzích se libra dostávala pod prodejní tlak, poptávka po britských dluhopisech stoupala již třetím dnem v řadě, což z části podepřely také spekulace na to, že by Bank of England mohla začít s vykupováním vládních dluhopisů. Výnos z dvouletých Giltů tak po středečním skokovém pádu o téměř 30bsp. klesal také včera, a to o 13,6bsp. na 1,20% a podobně na tom byl také delší konec výnosové křivky, když u desetiletých splatností klesnul výnos o 13,5bsp. na 3,48%. Minimální dopad pak na dluhopisy měla včerejší britská aukce, kdy DMO prodával Gilty se splatností v r. 2027 a v objemu 1,1 mld. liber, která přilákala v tomto roce druhou nejslabší poptávku s bid/cover koeficientem pouze na 1,57.

Ani dnešní seance z Británie nepřinese žádná nová data a vývoj na librových párech tak bude znovu v režii sentimentu na finančních trzích. V 8:00 se libra na páru s dolarem prodávala na ceně 1,4363 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.