Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

Forex: Britská libra slábne. Koruna se zatím drží

07.07.2009 | 12:36 0 Komentářů

Britská libra dnes v průběhu dopolední seance navázala na začátek včerejšího obchodování a začala se propadat na všech nejvíce obchodovaných párech. Jen k dolaru se tak libra dostala znovu pod hranici 1,61 GBP/USD, zatímco k euru zeslábla na 0,8620 EUR/GBP. Libře tentokrát na rozdíl od evropské měny nedokázal pomoci ani stabilizující se vývoj akcií v Evropě, kde se většina indexů dostala mírně do zelených čísel (FTSE100 +0,52%), a už vůbec ne pak domácí data, která v dopoledních hodinách zveřejnila Britská statistická kancelář. Ta nabídla květnové výsledky průmyslové produkce, která překvapila horšími než očekávanými výsledky. Květnová data totiž přinesla další kontrakci produkce, a to hned o 0,6%, což byl výsledek výrazně horší než většinové odhady, které počítali se stejným výsledkem jako v dubnu, tedy růstem o 0,2%. Hůře si pak vedla také produkce ve výrobním sektoru, která je ošetřena o sektor těžařského a důlního průmyslu, jež klesala o 0,5% (oček.. +0,1%), což byl rovněž výsledek výrazně nižší než v dubnu, který byl navíc negativně revidován z původně odhadovaných +0,2% na 0%.

Z ostatních dat se dnes obchodníci v Evropě dočkali ještě výsledků obchodní bilance Francie, která v květnu skončila deficitem 2,7 mld. euro (oček.: deficit 3,8 mld. euro). Evropská měna však na zveřejněná čísla téměř nereagovala a na páru s dolarem pokračovala v poměrně ustáleném trendu kolem ceny 1,3960 EUR/USD, zatímco k japonskému jenu již druhým dnem v řadě slábla až nadosah hranice 132 EUR/JPY. Další data eurozóna nabídne ještě ve 12:00, kdy přijdou na řadu německé tovární objednávky, více silnějších market moverů však dnešní seance nenabídne, když nejsou ke zveřejnění nachystány jediné zajímavější výsledky z USA.

Poměrně stabilním vývojem si zatím prochází také česká měna. Té v odpoledních hodinách mírně pomohly výsledky obchodní bilance, která podle Českého statistického úřadu v květnu skončila v přebytku 11,7 mld. korun, což byl výsledek lepší než většinový konsenzus trhu. Květnová čísla jsou zároveň o 2 mld. lepší než minulý rok, i když celkový objem exportu a importu meziročně klesnul o 21,2%, resp. 23,2%. Koruna se v dopoledních hodinách na páru s eurem dostala až k ceně 25,830 EUR/CZK, zatímco k dolaru posílila na 18,50 USD/CZK, k čemuž ji vedle lepších výsledků pomohl zejména příznivý sentiment na akciových trzích, který svědčí rizikovějším měnám.

Cena ropy (brent) dnes mírně roste a likviduje včerejší ztráty, když se dostala až na 64,70 USD/barel. O necelé dva dolary dražší je pak zlato, jehož cena vystoupala na 926 USD/tr.unc.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.