Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Forex: Britská libra silnější k dolaru. K euru však nadále slábne. Obchodníci v očekávání výsledků z pracovního trhu

17.12.2008 | 08:31 0 Komentářů

Britská libra včera pokračovala v růstu na páru s americkou měnou, když se z dolaru stala po včerejším zasedání Fedu nejméně úročená měna světa, poté co Fed snížil sazby z 1% na 0,25% a poté co z USA přišla další slabá ekonomická data. V souboji dvou slábnoucích měn se tak investoři začínají obracet na stranu té britské, i když i ta čelí silným prodejním tlakům, zejména pak na páru s eurem ke kterému si včera sáhla na své další historické minimum, když se propadla až k ceně 0,9050 EUR/GBP. Z Británie včera přišly pouze výsledky listopadového CPI, který překvapil vyšším než očekávaným růstem, který však meziročně zpomaloval z říjnových 4,5% na 4,1% (oček.: 3,9%), ani tato čísla však neměnila zhola nic na očekávání obchodníků, kteří počítají s dalším snižováním úrokových sazeb v Británii, které jsou v současnosti na 2%. Potvrdit tato očekávání mohou již dnešní fundamenty, to když v 10:30 nabídne Bank of England zápis z posledního zasedání MPC, jehož členové před dvěma týdny rozhodli o redukci sazeb z 3% na 2%, z obav před dalším ochlazováním hospodářské aktivity a možného podstřelení inflačního cíle v příštím roce. Úrokové sazby v Británii mají před sebou zřejmě ještě dlouhou cestu dolů, když by již začátkem příštího roku mohly klesnout pod 1% a proto obchodníci očekávají, že by prosincové rozhodnutí mělo být jednomyslné. V případě že se tato očekávání naplní a členové MPC dají jasně najevo své odhodlání k dalšímu uvolňování měnové politiky, libra se může dostat znovu pod prodejní tlak, a to zejména na páru s evropskou měnou.

Z Británie se dnes obchodníci dočkají ale ještě jedněch zajímavých čísel, když budou zveřejněny výsledky z pracovního trhu. Na tom se situace již několik měsíců téměř nepřetržitě zhoršuje a jinak by tomu nemělo být ani v listopadu, kdy se očekává růst nezaměstnanosti o dvě desetiny na rovných 6% a především růst v počtu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti, a to až o 45 tis. (předch.: 36,6 tis.). Pokud se tak stane, bude to již podesáté v řadě, co v Británii roste počet žádostí o podporu, přičemž dynamika tohoto čísla měsíc od měsíce narůstá s tím, jak se britská ekonomika noří hlouběji do ještě větší kize. Británie začíná v mnohém připomínat americkou ekonomiku, když se musí vypořádávat také s vlastní krizí na trhu s bydlením, přičemž na rozdíl od USA, v Británii tvoří těžce postižený finanční sektor daleko větší část HDP, což činí situaci druhé největší evropské ekonomiky do jisté míry ještě akutnější.

Včerejší růst libry na páru s americkou měnou až nad hranici 1,56 GBP/USD byl živen čistě oslabením amerického dolaru, které následovalo poté, co Fed snížil úrokové sazby na 0,25% a oznámil, že bude pokračovat ve vykupování různých cenných papírů, aby tak snížil dlouhodobé úrokové sazby a napumpoval do ekonomiky nové peníze. O tom, zdali se libře podaří si své zisky udržet nejsme přesvědčeni, když by ji mohly výrazně uškodit jak již dnes zveřejněná data, tak například zítřejší maloobchodní prodeje, od kterých trh, podle nás optimisticky, očekává propad pouze o 0,6%. V 8:00 se britská měna prodávala na ceně 1,5619 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.