Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Forex: Britská libra před úterním zveřejněním HDP

29.06.2009 | 13:12 0 Komentářů

Zvyšující se poptávka po bydlení v Británii vede k stabilizaci cen domů, jejichž propad se v květnu zastavil poprvé za 20 měsíců. Spolu se zlepšující se důvěrou britských domácností se objevují spekulace, že by sektor stavebnictví konečně mohl dosáhnout svého dna a stát na začátku celkové hospodářské obnovy. Nakolik je optimizmus v tomto směru namístě, ukáže středeční zveřejnění cenového indexu domů. Meziročně ceny domů v červnu klesaly o 8,7 %.

Kamenem úrazu by se dále mohly stát nedostupné úvěry. I když se počet schválených hypoték v Británii v květnu dostal na své roční maximum na hodnotě 43 tisíc, banky jsou při poskytování hypotečních úvěrů obezřetnější. Dnešní zveřejnění hypotečních povolení za květen ukázalo stagnaci na předchozí úrovni 43 tisíc. Údaje tak nenaplnily pozitivní očekávání nárůstu na 46 tisíc.

Další špatná zpráva dnes přišla z Británie v podobě vyhlášení čistých soukromých půjček. Oproti očekávanému objemu 1,3 mld. liber, byly v červnu poskytnuté úvěry pouze ve výši 0,6 mld. liber, což je výsledek horší i ve srovnání s předchozím obdobím (1,1 mld. liber). Tyto údaje by mohly naznačovat ohrožení spotřeby soukromých subjektů. Zítra bude proto v pozornosti obchodníků zveřejnění finálního HDP za první kvartál 2009, kde se očekává zhoršení na -4,3 % oproti předchozímu poklesu -2,0 %. Dalším důležitým fundamentem bude v úterý také běžný účet platební bilance. Dle odhadů analytiků by se saldo zahraničního obchodu mělo snížit z předchozích -7,6 mld. liber na -6,5 mld. liber. Nejistota ohledně dalšího vývoje se dnes na librových párech projevuje zvýšenou volatilitou.

Autor: Jana Pariľáková (jana.parilakova@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.