Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Forex: Britská libra pod tlakem

18.03.2008 | 09:18 0 Komentářů

Výrazným výprodejem si včera prošla britská libra, která slábla ke všem nejvíce obchodovaným měnám. Na páru s dolarem se tak dostala zpět pod hranici dvou dolarů, zatímco k euru slábla nejrychleji za posledních šest let až k ceně 0,7911 EUR/GBP a k japonskému jenu se propadal nejníže od ledna 2005 na 192.58 GBP/JPY. Libře k výprodejům pomohla především překvapivá akce Bank of England, která v dopoledních hodinách spustila poprvé po půl roce aukci v objemu 5 mld. liber přes třídenní REPO operce a následovala tak americký Fed v reakci na vysychající likviditu na peněžním trhu a růst tržních úrokových sazeb na krátkodobé půjčky (zejména overnight), které rostly až k 5,8%, tedy více než půl procenta nad sazbu 5,25% stanovenou Bank of England. Sníženou likviditu zapříčinily události z minulého týdne, kdy se do velkých problémů dostala americká investiční banka Bear Stearns, kterou musel zachraňovat minulý pátek samotný Fed a kterou v pondělí odkoupila konkurenční JP Morgan za pouhých 240 mil. dolarů. Zatímco objem aukce BoE činil pouze 5 mld. liber, banka obdržela nabídky ve výši 23,6 mld. a neuspokojila tak ani čtvrtinu žadatelů. Právě objem objednávek přitom vyvolal obavy z toho, že i další banky v Británii mohou čelit problémům s nedostatečnou likviditou, což vedlo britskou měnu k masivním výprodejům. Finanční sektor je v Británii přitom díky pozici Londýna jedním z pilířů celé ekonomiky, která je na jeho stabilitě obzvláště závislá.

Podle prohlášení BoE byly tzv. „operace jemného ladění použity v reakci na zhoršené podmínky na peněžním trhu z dnešního rána“. Banka navíc zůstává ve střehu pro případ, že se začne situace opět zhoršovat. Vedle nejistoty kolem britského finančního sektoru pak libru zatížily také silné výprodeje na světových akciových trzích, které výrazně poškozovaly právě vysoceúročené měny. Londýnský FTSE100 si včera odepsal 3,86% a o nic lépe na tom nebyly ani ostatní evropské indexy. Britskou libru navíc oproti euru podkopává předpoklad dalšího uvolňování měnové politiky, které by mohlo koncem roku podle tržních očekávání přinést snížení sazeb o půl až tři čtvrtě procentního bodu ze současných 5,25%. Tato očekávání částečně tlumí pouze obavy ze zvýšené inflace, která je v současnosti jedním z hlavních brzd ještě agresivnějšího postoje BoE. Právě inflace bude dnes jedním z témat obchodování na librových párech, když budou její výsledky ke zveřejnění připraveny v 10:30 a rozhodně se bude jednat o fundamenty, které mohou do dalšího vývoje citelně promluvit. Analytici předpovídají růst inflace z lednových 2,2% až k únorovým 2,5% a v případě, že se dnešní číslo vyšplhá alespoň dvě desetiny nad tato očekávání, může se jednat o výsledek, který pomůže prodejní náladu na librových párech uklidnit. Bank of England se má rozhodně čeho obávat o čemž svědčí i výsledky z minulého týdne, podle kterých inflace ve výrobě u vstupních cen strmě rostla, a to meziročně až o hrozivých 19,4%. Pokud by naopak inflace rostla pomaleji než tempem 2,5%, může se jednat o prodejní impulz pro britskou měnu, který by však nemusel mít delšího trvání vzhledem k předpokladu strmého růstu inflačních tlaků v nadcházejících měsících.

V průběhu asijské seance se díky částečnému zklidnění nálady na akciových trzích situace uklidnila také na páru GBP/USD, který se mohl opřít o support na ceně 1,9960 GBP/USD a který se tak v 8:00 prodával na 2,0020 GBP/USD. Přesto zatím není libra z lesa venku a může i nadále čelit dalším prodejním tlakům, především pak po prolomení supportu 1,9960 GBP/USD, který by otevřel prostor pro její odprodeje, a to až k ceně 1,9730 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.