Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Forex: Britská libra obětí zhoršujícího se sentimentu

16.02.2009 | 09:07 0 Komentářů

Dva důležité momenty ovlivnily kurz libry, která se po dvou velmi úspěšných týdnech předcházejících stala v minulém týdnu jednoznačně nejslabší z nejvíce obchodovaných měn. Prvním momentem, který dostal britskou měnu pod silný prodejní tlak bylo úterní vystoupení amerického ministra financí Geithnera, od kterého se čekalo že nabídne detaily záchranného plánu pro americký finanční sektor. Ten by měl stát na dvou pilířích, přičemž prvním je vytvoření soukromo-veřejného fondu, který bude vykupovat nelikvidní a „toxická“ aktiva z bilancí amerických bank a jehož počáteční objem by měl dosahovat 500 mld. dolarů s možností rozšíření až na 1 bilion. Druhým pilířem je pak rozšíření již existující facility Fedu (TALF) z 200 mld. dolarů na 1 bilion, což dá Fedu více prostředků k tomu, aby mohl pokračovat v agresivnějším vykupování MBS a ABS a následně tak působil na snižování úrokových sazeb ze spotřebitelských úvěrů a úroků z hypoték. Geithner však nabídnul velmi málo podrobností, a to především v oblasti prvního pilíře, kde zatím není vůbec jasno, jaká aktiva se kvalifikují k tomu, aby je bylo možno od amerických bank vykupovat a jaké garance budou nabídnuty k tomu, aby přilákaly dostatečně velkou poptávku. Všeobecné zklamání z poměrně nekonkrétního vystoupení tak přeneslo zklamání i do řad obchodníků a ti již v průběhu Geithnerova projevu začali ve velkém prodávat akcie a další rizikovější aktiva. Právě to mělo dopad také na britskou libru, které zvýšený zájem o bezpečné přístavby nesvědčí a ta se začala propadat na všech nejvíce obchodovaných párech, když obchodníci využili možnosti rychlé likvidace dřívějších zisků. Celkový negativní sentiment z minulého týdne, kdy americký index Dow Jones ztratil 4,73% ze své hodnoty, tak byl jedním z hlavních důvodů, proč libra nedokázala navázat na dva předchozí úspěšné týdny.

Tím druhým důvodem byl ve středu zveřejněný inflační report Bank of England. Ten přinesl od šéfa BoE Mervyna Kinga velmi jasný vzkaz, že prudce zpomalujíc ekonomika a slábnoucí tlak na růst cen, dávají centrální bance dostatečně velký prostor k tomu, aby nadále pokračovala ve snižování sazeb, popřípadě uvolňování měnové politiky doprovodila ještě agresivněji pomocí „netradičních metod“ jako je kvantitativní uvolňování. Tato slova byla v ostrém kontrastu s dojmem, který nabyli obchodníci před dvěma týdny, kdy BoE zveřejnila po zasedání MPC zajímavý doprovodný komentář. V tom stálo, že od posledních redukcí sazeb očekává významný (pozitivní) dopad na ekonomiku, což dávalo tušit tomu, že si banka může dát určitou pauzu k tomu, aby analyzovala dopad redukce úrokových sazeb z minulých měsíců. Po minulém týdnu je však většinové očekávání dalšího měnověpolitického výhledu nakloněno k pokračujícímu snižování sazeb, což se taky citelně projevilo na kurzu libry, která jen během úterý a středy ztratila na páru s dolarem 3,6%.

Také nový týden přinese z Británie několik market moverů, přičemž mezi ty největší se zařadí v úterý zveřejněný lednový CPI a především pak v pátek dopoledne lednové výsledky maloobchodních prodejů. Index spotřebitelských cen ještě v září minulého roku dosahoval 5,2% a od té doby plynule klesá díky zpomalující ekonomice a prudce se snižujícím cenám ropy. Výjimkou by neměl být ani leden, kdy má podle většinových odhadů zpomalit meziročně z prosincových 3,1% na 2,6% a především nižší výsledek (2,4% a méně) může ještě více povzbudit očekávání dalšího agresivního snižování sazeb a dopomoci tak libře k dalším ztrátám. Ještě daleko větší zájem však bude směřovat na páteční výsledky maloobchodního prodeje, od kterých se po překvapivém prosincovém růstu o 1,6% čeká v lednu nulový růst. Domácí poptávka v Británii díky zhoršující se situaci na trhu  práce a krizi na trhu s nemovitostmi výrazně slábne a prosincový růst byl podle nás výkyv, který má velkou šanci na to aby byl v lednu vyhlazen. Pokud se tak skutečně stane a lednové prodeje sklouznou výrazněji do červených čísel, pro libru to může být další studená sprcha, která ji opět dostane pod prodejní tlak.

Ačkoliv se libra v minulém roce stala nejslabší z nejvíce obchodovaných měn a má tak relativně dostatek prostoru k umazání těchto ztrát, dokud se situace na finančních trzích nezačne zlepšovat, jakýkoliv její růst může velmi snadno ukončit opětovný návrat negativního sentimentu. V 8:00 se libra prodávala na páru s dolarem na ceně 1,4163 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.