Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Forex: Britská libra na páru s americkým dolarem překonala hranici 1,6506 GBP/USD

24.06.2009 | 12:32 0 Komentářů

Britská měna včera ztrácela vůči většině hlavních měn, avšak na páru s extrémně slabým americkým dolarem libra posilovala. Ve svém růstu pokračuje i dnes, když se jí podařilo sáhnout si na své dvoutýdenní maximum k úrovni 1,6592 GBP/USD. Toto posilování bylo částečným důsledkem zveřejnění vcelku pozitivní zprávy. Britská bankovní asociace uvedla, že počet hypotečních úvěrů se v květnu zvýšil na 31,162 tisíc z předchozích 29,018 tisíc (oček. 29,5 tisíc), což představuje 13 -měsíční maximum. Nicméně ve stejném čase britské hypoteční společnosti jako Barclays, Nationwide a Northern Rock vydaly prohlášení, že v důsledku přetrvávající nedůvěry na úvěrovém trhu zvýšily fixní úrokovou sazbu pro hypotéky.

Dnešní den ještě přinese z Velké Británie index realizovaných prodejů, jehož hodnota pod 0,0 indikuje klesající objem prodejů. Očekávaný výsledek by měl zůstat na stejné úrovni jako předchozí nepříznivý stav, a to na hodnotě -17. Negativní data by britskou libru vzhledem k předchozímu růstu mohly výrazně oslabit. Odpoledne poté promluví guvernér Bank of England, Mervyn King.

Pro další vývoj měnového páru GBP/USD budou důležité zejména fundamenty ze Spojených států. V odpoledních hodinách bude zveřejněna informace o nově prodaných domech v USA, kde se očekává růst 360 tisíc, což je mírné zlepšení oproti předchozímu nárůstu o 352 tisíc. Obchodníci budou ještě věnovat pozornost večernímu nastavování úrokových sazeb, přičemž další snížení sazby z 0,25 % se s nejvyšší pravděpodobností konat nebude. Důležité bude ale doprovodné stanovisko měnového výboru pro operace na volném trhu, které by mohlo přinést bližší informace o směřování monetární politiky FEDu.

Autor: Jana Pariľáková (jana.parilakova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.