Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Forex: Bank of Japan podržela sazby na 0,1%. Doprovodný komentář opět lehce pozitivní

16.06.2009 | 10:02 0 Komentářů

Asijská seance dnes přinesla z Japonska jeden zajímavý fundament, když v brzkých ranních hodinách rozhodovala o výši domácích úrokových sazeb Bank of Japan. Ta naplnila široká očekávání trhu a ponechala sazby beze změny na super nízkých 0,1%, kde se pohybují již od prosince minulého roku. Tím co obchodníky nejvíce zajímalo se tak opět stal především doprovodný komentář zveřejněný společně s rozhodnutím, který byl druhým měsícem v řadě poměrně příznivý. V něm Bank of Japan zopakovala, že se situace v japonské ekonomice i nadále výrazně zhoršuje, když zisky firem klesají a nezaměstnanost pokračuje v růstu. Stejně jako v minulém měsíci však banka upozornila na určité znaky postupného zvolňování kontrakce a dosedání ekonomiky na své dno, k čemuž vydatně pomáhá značná redukce stavu domácích i zahraničních zásob a stabilizace zahraniční poptávky. Japonská ekonomika by tak podle banky do budoucna měla těžit z postupného zklidňování napětí na zahraničních trzích a již v roce 2010 by podle základního scénáře mohla zaznamenat pozitivní jak cenový, tak ekonomický růst. Dnešní komentář tak v průběhu ranní seance pomohl japonské měně v růstu, i když ta již od včerejška velmi výrazně těží především z negativní situace na finančních trzích.

Japonský jen včera dokázal výrazně zpevňovat zejména na párech s rizikovějšími měnami, když jen k euru včerejší obchodování uzavřel silnější o 2% na ceně 134,80 EUR/JPY, zatímco k vysoce úročenému australskému dolaru pak rostl o 2,3% až na 77,60 AUD/JPY. K tomu japonské měně pomohla tradiční negativní korelace s vývojem na akciových trzích, které si včera prošly velmi krušnou obchodní seancí, když obchodníci využili prvního dne tohoto týdne k likvidace dřívějších pozic a tak se jen americký S&P500 propadnul o 2,38%. Slabší tak včera byl JPY pouze na páru s americkým dolarem, který zpevňoval ke všem hlavním světovým měnám a k japonskému jenu se dostal až na 97,75 USD/JPY (+0,6%).

Podobně divokým vývojem jako včera si obchodování na jenových párech prochází také v průběhu dnešního rána, kdy japonská měna nadále pokračuje na párech s rizikovějšími měnami v likvidaci dřívějších ztrát, když akciové indexy v Asii navázaly na výprodej v USA a japonský Nikke225 tak ztratil 2,50%, zatímco hongkongský Hang Seng byl níže až o 3,05%. Obchodování na jenových párech bude mít i nadále pevně v rukou především sentiment na akciových trzích, který, bude-li se nést ve stejném duchu jako v průběhu včerejší seance, může japonské měně pomoci své včerejší zisky ještě podstatně navýšit. Zatímco v kratším horizontu prostor k růstu japonský jen bezesporu má, pro vývoj do dalších týdnů podle našeho názoru platí, že jakékoliv další posilování obchodníci mohou začít brzy využívat k opětovnému výprodeji japonské měny. V 8:00 se JPY na páru s eurem prodával na ceně 133,04 EUR/JPY, kde se naposledy pohyboval koncem minulého měsíce.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.