Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Forex: Bank of England dnes sníží sazby. Libra si zatím drží většinu zisků z posledních tří dnů

08.01.2009 | 09:03 0 Komentářů

Velmi úspěšný je zatím tento týden pro britskou libru, které se poslední tři dny daří na všech nejvíce obchodovaných párech, když včera na páru s americkým dolarem uzavřela nad hranicí 1,51 GBP/USD, zatímco k euru zpevnila až nadosah ceny 0,90 EUR/GBP. Libře v minulých dnech nepomáhají ani tak domácí data, jako spíše fakt, že byla v roce 2008 jednou z vůbec nejslabších měn a má tak k dispozici široký prostor ke korekci na většině měnových párech. Tohoto prostoru se jí tento týden podařilo využít, a to bez ohledu na ekonomická data, která nebyla nijak příznivá. V úterý zveřejněný index PMI pro sektor služeb sice zaznamenal mírný růst ze 40,1b. na 40,2b., ten samý den však nabídnul také národní index průměrné ceny domů, který se propadnul o 2,5% a posunul tak meziroční propad cen domů na 15,9%.

Čtvrteční na data poměrně chudé obchodování bude patřil libře, když se ve 13:00 sejde nad sazbami Bank of England, od které se nečeká nic jiného než další agresivní redukce. Poté co BoE srazila sazby z říjnových 5% až na současná 2%, počítají obchodníci s tím, že dnes sazby sníží o dalších 50bsp. na 1,50%. K tomuto očekávání je vede jak stav britské ekonomiky, který se v mnohém podobá situaci ve Spojených státech, tak poslední komentář banky, který zveřejnila krátce po prosincovém snížení sazeb, ve kterém další uvolňování měnové politiky jasně naznačila, když varovala před vysokou možností podstřelení cíle pro růst cenové hladiny. Pokud dnes BoE překvapí a naplní očekávání, bude opět tím nejzajímavějším doprovodný komentář zveřejněný k tomuto rozhodnutí a to, zdali si banka opět ponechá prostor k dalšímu snižování sazeb. Ty by se podle nás na přelomu prvního a druhého čtvrtletí měli dostat až pod hranici 1%.

Po včerejším zpevnění až k resistenci 1,5275 GBP/USD dnes ráno libra mírné ztrácí, když se dostala až pod hranici 1,51 GBP/USD. Britská měna má sice stále prostor ke korekci svých mohutných zisků z minulých měsíců, situace v Británii však podle nás zatím nenasvědčuje trvalejšímu růstovému trendu a jakékoliv další zpevňování libry tak může být bráno obchodníky za dobrou příležitost k jejímu opětovnému prodeji. V 8:00 se libra prodávala k dolaru na ceně 1,5064 GBP/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.