Pondělí 10. srpna. Svátek má Vavřinec.

Forex: Averze k riziku dále pomáhá dolaru držet si své pozice

03.03.2009 | 08:53 0 Komentářů

Další masivní averze k riziku včera ovládla světové finanční trhy, které se opět musely vypořádat se silnými výprodeji. Americký index Dow Jones se včera propadnul až pod hranici 7 000 bodů, kde se naposled prodával v roce 1997, když se pod prodejní tlak dostaly především akcie finančních institucí jako je Citigroup (-20%), Bank of America (-8,1%), ale i akcie problémové automobilky General Motors, které včera ztratily 10,8% ze své hodnoty. Pokračující averze k riziku tak i včera pomáhala americké měně, která se znovu dostala na páru s eurem až pod hranici 1,26 EUR/USD, k čemuž vydatně přispěl především vysoký zájem o bezpečné americké vládní dluhopisy, jejichž cena včera strmě rostla a tak se výnos u dvouletých notes propadnul o 7,9bsp. na pouhých 0,89%, zatímco u desetiletých splatností klesal o 10,9bsp. na 2,75%. Silná poptávka včera doprovázela také obchodování s dluhopisy v Evropě, kde klesal výnos u desetiletých německých bunds o 8,2bsp. na 3,03%, avšak averze k rizikovějším aktivům znovu přispěla k rozšíření spreadu mezi německými dluhopisy a dluhopisy ostatních zemí, který se například v případě irských cenných papírů zvýšil o 2bsp. na 2,63%.

I přes jasnou averzi k rizikovějším aktivům však včerejší seance kupodivu přinesla na euro-dolar jen mírné zisky pro americkou měnu, když ta dokázala k euru zpevnit pouze o 0,5%, aby uzavřela na ceně 1,2555 EUR/USD. Včerejší obchodování tak potvrdilo, že na podobně nízkých hodnotách začínají být dolaroví býci vyčerpaní a optimální variantou tak nadále zůstává boční trend, když ani eurový býci díky rychle se horšící situaci v zemích eurozóny a obavám ze situace ve střední a východní Evropě nemají dostatek sil udržet dlouhodobější růst evropské měny v chodu. Důkazem o tom, že na současných cenách je pro obchodníky jen velmi těžké vybrat si mezi dolarem a eurem, byla včera také reakce na ekonomická data ze Spojených států, která byla téměř nulová. Americké osobní příjmy a výdaje sice dokázaly překvapit, když se zvyšovaly nad očekáváním o 0,4%, resp. 0,6%, podrobnější pohled na strukturu těchto čísel však napovídá o tom, že se jedná spíše o dočasný jev, když příjmy rostly především díky zvýšeným vládním transferům a výdaje směřovaly výhradně na zboží krátkodobého užitku( +1,3%), zatímco výdaje na zboží dlouhodobé spotřeby rostly o pouhých 0,1%. Nevýrazné výsledky pak navíc přišly z výrobního sektoru, kde se aktivita, měřeno ISM, jen nepatrně zvyšovala z lednových 35,6b. na 35,8b., což bylo sice nad očekáváním analytiků (34b.), nadále však hluboko v pásmu kontrakce.

Dnes budou obchodníci čekat především na projev šéfa Fedu Bernanka, který vystoupí na senátní půdě před Rozpočtovým výborem a v 16:00 ze Spojených států přijdou také počty rozjednaných ale zatím neuzavřených smluv ke koupi domu (oček.: -3%, předch.: +6,3%). Ať už budou výsledky a projev Bena Bernanka jakékoliv, odvrátit averzi k riziku mohou (pokud vůbec) v takto nervózním prostředí podle našeho názoru jen dočasně a ta bude i nadále nosným tématem nadcházejících dnů. Jak již bylo řečeno výše, dolar pod hranicí 1,26 EUR/USD má evidentně problémy s dalším růstem a ačkoliv vidíme krátkodobá rizika dalšího slábnutí stále spíše na eurové straně kotace, korekci ve prospěch eura rozhodně nelze vyloučit. Ta by však mohla i nadále sloužit dolarovým býkům spíše jako příležitost k tomu, aby znovu naskočili na vlnu dalších nákupů americké měny, které se může i nadále opírat o extrémní nejistotu na trzích.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.