Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Forex: Automobilky stáhly evropské akcie do červených čísel. Euro pokračuje v růstu, JPY opět ztrácí

22.12.2008 | 10:40 0 Komentářů

S dalším výprodejem se dnes potýká americký dolar na páru s eurem, kde se ještě před zahájením obchodování v Evropě opět přiblížil nadosah 1,41 EUR/USD. I přes korekci svých zisků z konce týdne tak euro pokračuje v růstu, když dolaru nijak nepomáhá stav americké ekonomiky a rekordně nízké úrokové sazby, které americká centrální banka minulý týden snížila na 0,25%, přičemž vzápětí v doprovodném komentáři naznačila, že na podobně nízkých hodnotách pravděpodobně ještě „nějakou dobu“ zůstanou. Přestože slabší na páru s eurem, růstu se dnes ale dolar dočkal k ostatním měnám, jako je britská libra, ke které se v 10:30 prodával na ceně 1,4861 GBP/USD, a japonský jen, který na páru s dolarem zeslábnul ve stejný čas až na 89,74 USD/JPY. Japonskému jenu dnes dopoledne výrazně uškodily domácí ekonomická data, když listopadový deficit obchodní bilance rekordně rostl z říjnových 250 mld. JPY na 370 mld., což staví třetí největší ekonomiku světa do velmi složité situace, když přichází o prakticky jediný zdroj hospodářského růstu z posledních let. Z ekonomických dat zatím přišly první výsledky pouze z Německa, kde byl v 8:00 zveřejněn index spotřebitelské důvěry (GfK), který zůstal podle očekávání beze změny na 2,1b. a listopadový index cen dováženého zboží, který zaznamenal meziměsíční propad o 3,4% (oček.: -2,6%).

Akciové indexy v Evropě v dopoledních hodinách zamířily do červených čísel a tak se v 10:30 propadal německý DAX o 2,15%, CAC40 byl níže o 1,56% a britský FTSE100 ztrácel 1,93%. Mezi nejvíce ztrácející se přitom zařadily akcie automobilek (Volkswagen -8,74%), k čemuž výrazně přispěl fakt, že v noci ze včerejška na dnešek snížila největší automobilka světa Toyota odhady ziskovosti pro fiskální rok končící 31. březnem o 91% na pouhých 50 mld. jenů (556 mil. USD).

Obchodníci nyní vyčkávají na výsledky z eurozóny, která nabídne v 11:00 dynamiku růstu nových průmyslových objednávek, to však bude pro dnešek z ekonomických dat vše podstatné, vzhledem k tomu, že ekonomický kalendář v USA dnes zeje prázdnotou. Cena ropy, i přes oslabující dolar, pokračuje v sestupném trendu, když se severomořský brent dostal až pod 44 USD/barel, dražší je naopak zlato, které se prodávalo za 847 USD/tr. unc.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.