Pátek 07. srpna. Svátek má Lada.

Forex: Australský dolar na osmitýdenním maximu

14.01.2008 | 15:24 0 Komentářů
Australský dolar se dostal vůči americkému dolaru na osmitýdenní maximum poté, co makroekonomické údaje signalizují rostoucí inflační tlaky, což nutí australskou centrální banku, aby zvýšila úrokové sazby.
Australská měna posilovala vůči 16 nejaktivněji obchodovaným měnám kvůli spekulacím, že se úrokový diferenciál vůči americkému dolaru rozšíří. Tato situace láká investory vložit kapitál do australských aktiv s vyšším výnosem. Futures kontrakty ukazují, že investoři jsou si jistí s tím, že Fed tento měsíc sníží klíčovou úrokovou sazbu (federal funds rate) o půl procentního bodu, což také pomáhá australské měně.
„Úrokový spread jednoznačně poskytne australskému dolaru podporu,“ říká Matthew Johnson, ekonom ICAP Australia Ltd. v Sydney. Ekonomická čísla „jsou pro australskou ekonomiku v býčím směru,“ dodal.
Australský dolar se momentálně obchoduje za 0,8985 amerického dolaru, můžeme pozorovat významný býči trend ve prospěch australské měny. Dnešní posílení zatím činí 0,9 %.
Za poslední rok australský dolar posílil o 14 % s tím, jak se úrokový spread rozšířil na 2,5 % z 1 %. Australská centrální banka (Reserve Bank of Australia) v srpnu a listopadu zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 %. Fed od září snížil úrokové sazby o jeden procentní bod na 4,25 %.
Australské státní dluhopisy posílili. Výnos klíčových dvouletých dluhopisů klesl o 7 bazických bodů na 6,54 %, což je nejnižší úroveň za poslední měsíc. Cena státního dluhopisu se 7,5% kupónem s datem splatnosti v září příštího roku vzrostla na 101,474 z úrovně 101,362. Tento dluhopis se tedy obchoduje nad parem, což značí očekávání investorů, že úrokové sazby půjdou nahoru. Další bod pro australský dolar! ( Jeden bazický bod se rovná 0,01 %. )
 
Autor: Michal Stupavský
Zdorj: Bloomberg
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.