Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Forex: Atraktivita dolaru klesá. Po pětitýdenním růstu, euro-dolar zpět na 1,40 EUR/USD

22.12.2008 | 08:29 0 Komentářů

Vysoká volatilita. To byla jedna z hlavních charakteristik minulého týdne na FX, kde se pod silný prodejní tlak dostal americký dolar, který jen na páru s eurem od pondělí do pátku zeslábnul o 4% a uzavřel páteční obchodování nad hranicí 1,39 EUR/USD, přičemž ještě ve čtvrtek odpoledne krátce atakoval cenu 1,4720 EUR/USD. Zpevnění dolaru z konce minulého týdne tak dokázalo částečně tlumit jeho masivní ztráty z první poloviny týdne, přesto nezastřelo značnou nervozitu mezi dolarovými býky, kteří od začátku prosince ztratili pevnou půdu pod nohama. Atraktivita amerických aktiv, s výjimkou vládních dluhopisů, začíná uvadat, když obchodníci reagují na zhoršující se stav americké ekonomiky, což podrývá důvěru v dolar, který ještě donedávna zpevňoval bez ohledu na slabá domácí ekonomická data, když obchodníci hledali bezpečné přístavy kvůli obavám z dopadů finanční krize na jejich rizikovější investice. Pozvolné zklidňování napětí na finančních trzích, kde centrální banky zaplavily ostatní finanční instituce novou likviditou, však potřebu obchodníků po bezpečných přístavech částečně eliminuje a měny tak opět začínají více reflektovat fundamentální stav ekonomiky než obavy obchodníků z dalšího vývoje. Právě proto tak dolar nemohl dále udržet své zisky z dřívějších měsíců, když obchodníci očekávají ve Spojených státech velmi hlubokou kontrakci HDP, která by po přepočtu na celý rok mohla ve 4Q sahat až k pěti procentům. O tom, že se situace v USA zatím ani zdaleka nelepší pak obchodníky minulý týden přesvědčilo několik dalších fundamentů, ať už to byly výsledky z trhu s bydlením, či dynamika růstu průmyslové produkce.  Tvrdou ránu však americké měně zasadil také Fed, který ve středu snížil sazby o 75bsp. na 0,25% a oznámil, že na takto výjimečně nízkých hodnotách zůstanou ještě „nějaký čas“.

Nový týden na FX bude z důvodu vánočních svátku na ekonomická data velmi chudý, přesto i ten přinese několik zajímavých ukazatelů, které mohou rozvlnit kurz euro-dolaru, a to zejména ve středu ze Spojených států. Výsledky amerických objednávek zboží dlouhodobé spotřeby budou stát rozhodně za pozornost, obzvláště když mají podle většinových očekávání vykázat další hlubokou kontrakci, a to o 3,2%, což by byl čtvrtý propad tohoto ukazatele v řadě, přičemž jen v říjnu klesal objem objednávek o skokových 6,9%. V říjnu byl propad objednávek zaznamenán napříč všemi sektory, ať už leteckým, dopravním, tak armádním, přičemž hlubokého útlumu se dočkaly také objednávky kapitálového zboží, které slábly o 3,6%. S ohledem na ochlazení zahraniční a především domácí poptávky tak tento trend bude zřejmě i nadále pokračovat, což by vyslalo poměrně jasný vzkaz směrem k obchodníkům o nijak se nelepšícím stavu americké ekonomiky, kterou to nejhorší stále teprve ještě čeká. Středeční odpoledne pak nabídne ještě dynamiku růstu osobních příjmů (oček.: +0,1%, předch.: +0,3%) a výdajů (oček.: -0,8%, předch.: -1%), které mají být dalším důkazem ochabování domácí poptávky, jež bude hlavní příčinou kontrakce americké ekonomiky do nadcházejících čtvrtletí. 

Zbylé dny nového týdne ale budou na ekonomická data daleko chudší, když čtvrtek a pátek nenabídnou z Evropy a z USA žádná ekonomická data a vzhledem k pravděpodobnému útlumu aktivity obchodníků se tak dá očekávat, že se volatilita na FX oproti minulému týdnu výrazně zmírní a jednotlivé měnové páry začnou opět oscilovat v užších pásmech. Přestože dolar dokázal část ze svých ztrát koncem minulého týdne zlikvidovat, nadále vidíme jen malý prostor k opětovnému zahájení růstového trendu americké měny za situace, kdy pozvolna tají ledy na finančních trzích a obchodníci začínají spíše než pouze bezpečné přístavy pro své investice opět vyhledávat vyšší výnosy. V 8:00 se dolar k euru prodával na ceně 1,4004 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.