Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Forex: Asijské akcie v červených číslech. JPY opět silnější

12.01.2009 | 08:25 0 Komentářů

Japonský jen se v minulém týdnu zařadil mezi nejsilnější měny ihned po libře, když se mu dařilo zpevňovat na páru s americkým dolarem, ke kterému zpevnil až na hranici 90 USD/JPY a k euru, k němuž se dostal v pátek ke 121 EUR/JPY, a to bez toho, aniž by z Japonska přišel jediný zajímavější fundament. Japonské měně totiž pomáhalo pozvolné vyprchávání nadšení ze začátku nového roku, kdy se dařilo růst akciovým indexům v Evropě i v USA, kterým pomáhaly zprávy o chystaných fiskálních stimulech ve Spojených státech, které se staly hlavní prioritou nastupujícího prezidenta Baracka Obamy. Toto nadšení v minulém týdnu ale narazilo do zdi negativních ekonomických dat, které budou do nadcházejících týdnů zřejmě fungovat stále jako brzda dalšímu růstu akciových indexů, což následně pomohlo japonské měně, která je tradičně využívána díky svým super nízkým úrokovým sazbám (0,1%), jako zdroj levného úvěrování nákupů rizikovější aktiv, jakými jsou třeba právě akcie.

Přesto i nadále platí, že se ani japonská ekonomika nedokáže vyhnout hospodářskému zpomalení, které je již nyní jasně patrné z každého fundamentu, který z Japonska přichází a především pak z výsledků zahraničního obchodu, který utrpěl díky silnému jenu největší ztráty, když se export propadl za poslední dva měsíce o více než 20% a tradiční přebytek obchodní bilance, který slouží jako hlavní zdroj hospodářského růstu, se rozplynul do prohlubujícího se deficitu. Nadále proto očekáváme, že v roce 2009 to bude právě japonská měna, která by se mohla zařadit mezi ty nejslabší, když do její ceny obchodníci začnou opět promítat stav japonské ekonomiky.

Nový týden na trhu bude na ekonomická data z Japonska o něco bohatší než týden předchozí, přesto ani ten nenabídne nijak silné market movery. Mezi nejzajímavější se tak zařadí pouze v noci ze středy na čtvrtek zveřejnění jádrové strojní objednávky, které by měly mluvit jasnou řečí, když analytici očekávají v listopadu jejich meziměsíční propad o 8% (předch.:  -4,4%), což by mělo posunout meziroční ukazatel na -20,8%. Japonskou ekonomiku čeká ve 4Q hluboká kontrakce HDP, které se Japonsku nevyhne ani začátkem nového roku. Bank of Japan sice již oznámila, že po snížení sazeb až téměř k nule hodlá začít opětovně s kvantitativním uvolňováním, o tom že se jí podaří stimulovat tímto způsobem hospodářský růst však zatím nejsme přesvědčeni a Japonsko se podle nás dočká prvních známek oživení až v roce 2010.

Ranní seance zatím jenu svědčí, když se akciové indexy v Asii drží v červených číslech a zatímco tak např. japonský Nikkei225 ztrácel 0,45%, hongkongský Hang Seng se propadal o 1,92%. V 8:00 se japonská měna na páru s dolarem prodávala na ceně 90,05 USD/JPY, k euru zpevňovala na 120,80 EUR/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.