Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Forex: Asijské akcie opět v plusu. JPY začíná ztrácet

14.01.2009 | 08:47 0 Komentářů

Ranní Asie dnes po několika dnech výprodejů otevřela mírně v plusu, když obchodníci využili levnějších akcií k opětovnému nákup poté, co včera ke konci obchodování americké akcie sice uzavřely v červených číslech, ale dokázaly umazat podstatnou část svých intradenních ztrát z odpolední obchodní seance. Japonský Nikkei225 tak v ranních hodinách rostl o 0,45%, na čemž měly velký podíl zejména technologické tituly jako je Fujitsu a Toshiba, které jsou blízko vzájemné dohodě, kdy by Toshiba mohla od Fujitsu odkoupit pobočku na výrobu pevných disků, čímž by se z Toshiby stal největší výrobce těchto komponentů na světě. Zatímco japonský akciový index si připisoval téměř půl procentní růst, v Číně rostl shanghaiský index o 3,22% a hongkongský Hang Seng pak o 2,14%, když se daří také akciím finančních institucí a energetickým a těžařským společnostem, kterým pomohl dnešní růst cen ropy. Ta se v ranních hodinách vyšplhala až nad hranici 47 USD/barel (brent), k čemuž výrazně přispěl také komentář saudského ministra pro ropu Ali Naimiho, který řekl, že Saudská Arábie sníží svou těžbu ještě více, než ji stanovují těžební kvóty OPECu, který v prosinci rozhodl o snížení těžby o 2,2 mil. barelů/den. Rostoucí akcie dnes na FX zatím škodí především japonské u jenu,  který na jejich pádu z posledních dnů dosud vydělával a nyní tak slábne na všech nejvíce obchodovaných párech, když se k dolaru dostal až nadosah 90 USD/JPY, zatímco k euru slábnul nad hranici 119 EUR/JPY.

Japonská měna tak opět slábne především na základě přílivu kapitálu do rizikovějších cenných papírů a bez ohledu na domácí ekonomická data, kterých jsme se tento týden zatím nedočkali. První a poslední japonský fundament, který stojí tento týden za pozornost, však přijde na řadu v noci ze středy na čtvrtek, kdy bude zveřejněna dynamika růstu strojních objednávek, jejichž objem by měl v listopadu meziměsíčně klesat o silných 8,2% (předch.: -4,4%), což by poslalo meziroční ukazatel na hrozivých -20,8%.

Také dnes odpoledne bude kurs japonské měny záviset výhradně na obchodování na akciových trzích, které dnes do značné míry mohou ovlivnit v odpoledních hodinách zveřejněné výsledky amerických maloobchodních prodejů, které mají vykázat propad o 1,2%.V 8:00 se japonský jen prodával na páru s eurem na ceně 119,25 EUR/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.