Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Forex: Americký dolar likviduje část ztrát z minulých dnů. Euro-dolar zpět pod 1,40 EUR/USD

19.12.2008 | 15:10 0 Komentářů

Americký dolar dnes pokračuje v korekci části ztrát které nabral na páru s eurem v uplynulých dnech, když se prodával v odpoledních hodinách k euru na ceně 1,3950 EUR/USD. Obchodníci tak likvidují masivní zisky společné měny, která dokázala od začátku tohoto týdne jen do poloviny čtvrtku získat k euru více než 10% poté, co americká centrální banka snížila sazby na pouhých 0,25% a poté, co z USA přišla série několika dalších velmi slabých fundamentů, zejména pak z trhu s bydlením. Volatilita zůstává v posledním dni tohoto týdne značná i přes naprostý nedostatek zajímavějších ekonomických dat, které nepřicházejí jak z Evropy, tak ze Spojených států a tak se mezi ty nejdůležitější zařadily ve 14:30 pouze výsledky kanadského CPI. Ten v listopadu klesal meziměsíčně díky nižším cenám energií o 0,3% (oček.: -0,7%), což posunulo meziroční ukazatel z původních 2,6% na 2%, i když většinové odhady počítaly s jeho snížením na 1,5%. Tématem dne tak zůstává opět především osud dvou amerických automobilek General Motors a Chrysler, jejichž poslední nadějí je po zamítnutí záchranného plánu ze strany amerického Senátu pomoc z Bílého domu, který může rozhodnout o půjčce z již schváleného programu TARP, který byl původně určen na záchranu amerických bank. Možnosti jsou stále otevřené, když Bílý dům zvažuje také případný řízený bankrot, který již několik dnů udržuje latentní míru nervozity na finančních trzích, jež se projevuje také dnes v Evropě, kde se německý DAX v 15:00 propadal o 1,14%, CAC40 byl níže o 0,50% a londýnský FTSE100 ztrácel 1,82% ze své hodnoty.

Vedle amerického dolaru se dnes daří také japonské měně, která umazává část ze svých ztrát zejména na páru s eurem, a to přesto, že jenové býky včera vystrašil včerejší komentář japonského ministra financí, který se opět zmínil o možnosti intervence ve prospěch slabší měny, která po robustním růstu z předchozích měsíců začíná silně poškozovat japonské exportéry.

Dalších výsledků se již obchodníci nedočkají a ti tak nyní vyčkávají především na zahájené obchodování v USA. Daleko klidnější situace než na FX zatím panuje na komoditních trzích, kde se barel severomořského brentu prodával v 15:20 na ceně 44,17 USD, zatímco trojská unce zlata oscilovala kolem 840 USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.