Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Forex: Americký CPI v květnu meziročně -1,3%. Dolar zatím zůstává silný

17.06.2009 | 16:14 0 Komentářů

Také v květnu balancovaly ve Spojených státech ceny spotřebitelského koše na hranici stagnace. Potvrzují to dnešní data z USA, kde byl zveřejněn květnový index spotřebitelských cen, který meziměsíčně rostl o pouhých 0,1%, což je jen nepatrná změna v porovnání s březnovou kontrakcí o 0,1% a dubnovým nulovým růstem. Květnové výsledky tak zůstávají znovu za většinovým očekáváním (+0,3%) a potvrzují, že přes veškerou monetární expanzi centrální banky zatím nové peníze, díky slábnoucí ekonomice a přebytečné výrobní kapacitě, ještě nestačily prosáknout do spotřebitelských cen. Největší podíl na nižším než očekávaném růstu mají přitom ceny potravin a nealkoholických nápojů, které v květnu meziměsíčně klesaly o dvě desetiny procenta, dále ceny ostatního zboží a služeb (-0,1%), společně s cenami bydlení, oděvů a rekreace, které shodně vykázaly v květnu nulový růst. Na opačné straně se pak ocitly pouze zdravotnické potřeby (+0,2%) a především ceny dopravy (+0,9%). Meziročně tak CPI pokračuje v kontrakci, která se prohloubila z dubnových -0,7% na -1,3% (oček.: -0,9%), což je nejhlubší propad od roku 1950. (oček.: -0,9%). Bez větší změny na +1,8% však nadále zůstává jádrový index, který je ošetřen od změny cen potravin a energií. Společně s těmito čísly dnes Spojené státy nabídly ještě výsledky bilance běžného účtu, který v 1Q zaznamenal deficit 101,5 mld. dolarů, což sice bylo výrazné zlepšení oproti předchozímu čtvrtletí (deficit -133 mld.), přesto se jednalo o údaj horší než jaké byly odhady trhu, které počítaly s deficitem pouze ve výši 85 mld. dolarů.

Dolar v reakci na zveřejněná čísla začal slábnout, přesto obchodníci daleko větší pozornost věnují především situaci na akciových trzích a celkovému sentimentu mezi obchodníky. Ten zatím svědčí spíše dolaru, když se akciové indexy znovu dostaly do červených čísel (DAX -1,03%) a tak americká měna i nadále drží podstatnou část z pozic, které získala v průběhu pondělní obchodní seance. Přestože dnes na páru s eurem dolar mírně ztrácí, nadále zůstává pod hranicí 1,39 EUR/USD, když se v 15:05 prodával na ceně 1,3878 EUR/USD. Růst si pak již od ranních hodin dolar připisuje na páru s librou, které dnes nepomohly ani lepší výsledky z pracovního trhu, kde v květnu stoupal počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti o pouhých 39,3 tis. (oček.: 61,8 tis.), zatímco míra nezaměstnanosti rostla pouze o desetinu na 7,2% (oček.: 7,3%).

Obchodníci nyní vyčkávají na otevření burz v USA, kde by tamní indexy měly podle futures zahájit odpolední seanci mírným růstem (DJIA +0,07%). Cena severomořské ropy brent znovu klesla pod hranici 70 USD/barel, levnější je také zlato, které se prodává na 932 USD/tr.unc.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.