Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Forex: Americké nové objednávky v květnu +1,8%. Dolar si své včerejší ztráty drží

24.06.2009 | 16:15 0 Komentářů

Velmi příjemné překvapení si dnes pro obchodníky připravily v odpoledních hodinách Spojené státy, kde byly zveřejněny netrpělivě očekávané výsledky květových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Ty po dubnovém růstu o 1,8% dokázaly stejným tempem růst také v květnu, když se jejich celkový objem zvyšoval o 2,8 mld. na 163,9 mld. dolarů. Jednalo se tak již o druhý růstový měsíc v řadě a překvapení to bylo o to větší, že většinové odhady počítaly tentokrát s kontrakcí nových objednávek až ve výši 0,6%. Co více, velmi silného růstu (+10%) se po dubnové kontrakci o 2,9% dočkaly také objednávky kapitálového zboží ošetřené o vojenské zakázky, jež jsou jedním z klíčových ukazatelů stavu poptávky mezi malými a středními podniky, a které jsou zároveň páteří opětovného návratu hospodářského růstu. Jak dnes dále uvedl americký Census Bureau, růstu se pak dočkal také jádrový ukazatel nových objednávek, který nezohledňuje volatilní dopravní objednávky, když ten v květnu stoupal o 1,1% (oček.: -0,2%).

Spojené státy tak odpoledních hodinách nabídly přesně taková data, která znovu pomohla obchodníkům získat důvěru v blížící se oživení americké ekonomiky, což se okamžitě po jejich zveřejnění projevilo také na finančních trzích. Akciové indexy tak v odpoledních hodinách i nadále navyšují své zisky a likvidují vysoké ztráty ze začátku týdne (DAX +1,42%), dolar se naopak dostal znovu pod mírný prodejní tlak, když přišel o část zisků, které krátce po poledni nabral na páru s eurem a britskou librou. V 15:00 se tak dolar prodával na páru s eurem na ceně 1,4068 EUR/USD a nadále si držel naprostou většinu úterních ztrát, kdy se jen k euru propadnul o vysokých 1,6%.

Hlavní fundament však teprve dnes ještě přijde, to když bude ve večerních hodinách rozhodovat o sazbách americký Fed, jehož rozhodnutí a především doprovodný komentář, pak mohou kurz dolaru znovu výrazně rozvlnit. Do té doby však mohou mít na kurz americké měny nemalý dopad také výsledky počtu prodaných nových domů, které Spojené státy nabídnou v 16 hod. Postupné zklidňování nervozity na akciových trzích zatím svědčí také ceně ropy, která se v 15:00 dostala až na 68,50 USD/barel, výrazně podražilo ale také zlato, jehož cena rostla ve sejný čas až na 938 USD/tr.unc.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.