Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Forex: Americká data opět velmi negativní. Dolar reaguje pozitivně

26.02.2009 | 15:55 0 Komentářů

Velmi slabá ekonomická data dnes v odpoledních hodinách přišla ze Spojených států, kde byly ve 14:30 zveřejněny výsledky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Jak dnes uvedl americký Census Bureau, lednový objem nových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby klesnul o skokových 9 mld. dolarů (-5,2%) na 163,8 mld., což je pátý propad za posledních šest měsíců a výsledek daleko horší než původní odhady, které počítaly s kontrakcí o 2,4%. Lednová čísla navíc přinesla revizi prosincových výsledků, a to z -2,6% až na -4,6%. Po ošetření od objednávek dopravního průmyslu pak jádrový ukazatel zaznamenal kontrakci o 2,5% (předch.: -5,5%), což byl výsledek rovněž horší, než původně odhadovaných -2,1%. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby patří mezi věrný ukazatel budoucí výrobní aktivity a výsledky za posledních šest měsíců tak nabízí do dalších měsíců v tomto ohledu mimořádně negativní výhled. Na vině je propad jak zahraniční, tak domácí poptávky, který bude negativně doléhat na americkou ekonomiku i v dalších čtvrtletích, když se situace na pracovním trhu neustále zhoršuje a spotřebitelská důvěra je na nejnižších hodnotách od roku 1967, kdy se s jejím měřením začalo.

 Velmi slabá čísla dnes přišla také z pracovního trhu, kde se počty nově podaných žádostí o podporu nezaměstnanosti vyšplhaly na vysokých 667 tis., což je nejhorší výsledek za posledních 26 let a nepříjemný vzkaz směrem k očekávání únorových výsledků NFP. Ty by mohly být daleko horší než lednová čísla, kdy o práci přišlo necelých 600 tis. osob. Analytici od dnešních čísel čekali výsledek kolem 627 tis. Čtyřtýdenní průměr již vystoupal o dalších 19 tis. až na 639 tis. a je téměř na dvojnásobku hodnot, kterých dosahoval ještě před dvanácti měsíci.

V reakci na velmi slabá čísla dnes dolar dokázal krátce růst až k ceně 1,2756 EUR/USD, když se mohl opět opřít o svůj statut bezpečného přístavu. Oproti včerejšku je dnes ale na páru s eurem i nadále slabší, k čemuž přispívají zatím rostoucí akciové indexy v Evropě (DAX +1,89%). Jak ale ukázalo několik předchozích dnů, sentiment na finančních trzích, obzvláště po takto slabých výsledcích, se může rychle změnit, z čehož by následně profitovala právě americká měna. Obchodníci dnes ještě vyčkávají na výsledky z trhu s bydlením (16:00), odkud přijdou lednové počty prodaných nových domů.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.