Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Forex: Akcie zlikvidovaly červnové zisky. Dolar nejsilnější od poloviny května

16.06.2009 | 10:00 0 Komentářů

Americký dolar si v průběhu včerejšího obchodování připsal tučné zisky, když obchodníci na akciových trzích včera stoupli na brzdu a poslali akciové indexy napříč celým světem hluboko do červených čísel. Jen díky včerejšku tak indexy v USA přišly o pracně budované zisky od začátku tohoto měsíce, když se index S&P500 propadnul na 923b. a odepsal tak ze své páteční zavírací hodnoty 2,38%. Žádné nové zásadní zprávy přitom včerejší obchodování nepřineslo a hlavním důvodem výprodejů tak zřejmě byla neochota obchodníků tlačit indexy k novým ziskům a likvidaci ziskových pozic z důvodu opětovného návratu nervozity a obav z dalšího vývoje světové ekonomiky. Ještě hůře si přitom včera vedly indexy v Evropě, kde německý DAX ztratil 3,54% a také ten je tak na podobných hodnotách, které dosahoval ještě koncem minulého měsíce. Výprodej na akciových trzích byl včera vodou na mlýn americké měně, která zpevňovala na všech hlavních párech a tak si dolarový index připsal velmi slušných 1,1%, což jej poslalo zpět na hodnoty, na kterých se pohyboval ještě v polovině května. Z hlavních měnových páru se pak americké měně dařilo nejvíce zejména na páru s eurem, ke kterému zpevnila o 1,5%, aby uzavřela pondělní seanci na ceně 1,3780 EUR/USD, když euru nepomohly především domácí data v čele s výsledky zaměstnanosti. Ta sice nabídla poněkud zpožděná čísla za 1Q, přesto úbytek ve výši 1,2 mil. pracovních míst (nejvyšší od r. 1995) a ne příliš optimistický výhled pro situaci na trhu práce do dalších měsíců, eurové býky přinutil hodit ručník do ringu, což poslalo euro-dolar až nadosah důležitého supportu na ceně 1,3730 EUR/USD.

Dolaru včera dokázalo pomoci několik fundamentů, které mezi obchodníky rozvířily vlnu pochybností o tom, zdali růst akcií z minulých měsíců nebyl tažen přehnaným optimismem. Takovou reakci vzbudily například slova šéfa MMF Dominique Strauss-Kahna, podle kterého světová ekonomika zatím nemusí být z nejhoršího venku. Velmi opatrný komentář na adresu americké ekonomiky pak zazněl také z úst Tima Geithnera, který upozornil na to, že zotavení Spojených států bude podstatně delší, než bývalo dříve zvykem. To včera částečně potvrdila také jediná zajímavější data z USA, v podobě newyorského Fed indexu, který se v červnu po velmi silném růstu z posledních dvou měsíců začal znovu propadat, a to z květnových -4,6b. na -9,4b. (oček.: -4,7b.). Co více, dolar již od ranních hodin těžil z vyjádření ruského ministra financí Kudrina, podle něhož je změna pozice dolaru jakožto hlavní rezervní měny v nejbližší budoucnosti nepravděpodobná, což dodalo dolarovým býkům na důvěře, obzvláště pak po nedávných vyjádřeních ruské prezidenta Medveděva. Čas pro korekci dřívějších dolarových ztrát proto nazrál dokonale, čehož dolaroví býci dokázali bezezbytku využít.

Dnešek přinese z USA několik zajímavých market moverů, jejichž dopad na celkový sentiment a následně na kurz americké měny může být poměrně významný. Asi největší pozornost si přitom zaslouží květnová čísla z trhu z bydlením, kde obchodníci netrpělivě vyhlíží další známky stabilizace, která se zatím hlásí o slovo jen velmi nesměle. Počty nově udělených stavebních povolenek by tak podle většinových odhadů měly v květnu zůstat beze změny na 0,50 mil. a jen mírného růstu by se pak měly dočkat počty nově zahájených staveb (oček.: 0,48 mil., předch.: 0,46 mil.). V případě, že dnešní výsledky dokážou skutečně pozitivně překvapit, může to do řad obchodníků přinést zklidnění a cesta k dalšímu zpevňování americké měny by se tak mohla zkomplikovat. To může dvojnásob platit v situaci, kdy se euro-dolar přiblížil již výše zmíněnému supportu. Horší výsledky, v kombinaci s negativní včerejší náladou, na druhou stranu ale mají potenciál pomoci dolaru navázat na včerejší trend a v tomto případě pak nelze vyloučit na dolarových párech další nákupní vlnu. My se přikláníme spíše k první variantě, a to především proto, že očekáváme do dalších měsíců postupnou stabilizaci na trhu s bydlením, kde situaci vlastníkům domů výrazně ulehčila (dočasně?) měnová politika americké centrální banky. Z dalších fundamentů pak Spojené státy nabídnou ještě květnový PPI (oček.: +0,6%, předch.: +0,3%), který napoví více o tom, jakým směrem se v dalších měsících může vydat CPI, a květnovou průmyslovou produkci, od které trh čeká kontrakci o 0,7% (předch.: -0,5%).

Ranní obchodování dnes přineslo na euro-dolar mírnou stabilizaci, když se evropské měně na páru s americkým dolarem podařilo umazat část ze včerejších ztrát a dostat se zpět nad hranici 1,38 EUR/USD. V 8:00 se tak euro prodávalo na ceně 1,3824 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.