Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Forex: Akcie v Evropě pokračují ve výprodeji. Dolar likviduje část z dopoledních ztrát

24.02.2009 | 13:58 0 Komentářů

Poosmé z posledních devíti dnů dnes akciové indexy v Evropě zamířily do červených čísel z obav před dalším prohlubováním krize a jejími dopady nejen na reálnou ekonomiku, ale především na finanční sektor. Ve 13:50 tak dnes německý DAX ztrácel 1,63% ze své hodnoty, francouzský CAC40 byl níže o 0,87% a britský FTSE100 oproti včerejšku odepsal dalších 0,78%. Mezi nejvíce ztrátové tituly se přitom zařadily pojišťovny (Allianz -4,29%), které zasáhly spekulace nad možností vysoké ztráty americké pojišťovny AIG, která by za 4Q mohla dosáhnout až 60 mld. dolarů. Přestože spekulace nad v pondělí zveřejněnými výsledky pojišťovna nepotvrdila, již zveřejnila prohlášení, že vyjednává s americkou centrální bankou o možnosti další finanční injekce. Akciovým indexům dnes navíc nijak nepomohlo ani zveřejnění hospodářských výsledků amerického řetězce obchodů s domácími potřebami Home Depot, který ve 4Q zaznamenal ztrátu tři centy na akcii (-54 mil. USD), což je prudký propad oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku, kdy utržil necelých 700 mil. dolarů. Ztráty jsou dalším z důkazů dopadu razantního snížení poptávky mezi americkými spotřebiteli, která se v minulých dvou čtvrtletích dočkala největší kontrakce za poslední tři dekády.

Nervózní obchodování tak pokračuje i v průběhu odpolední seance, kdy obchodníci vyčkávají na data z USA a na projev šéfa Fedu Bena Bernanka, který vystoupí v 16:00 na půdě senátního Výboru pro bankovnictví. Jejich pozornost směřuje především na to, zda-li se Bernankemu podaří setřást část negativního sentimentu z posledních dnů a také na to, jestli nabídne konkrétnější pohled na možnost vykupování amerických vládních dluhopisů, kterou již několik měsíců opatrně označuje za reálnou. Na tato slova čekají především obchodníci s americkými dluhopisy, jejichž výnos po lednovém růstu od začátku února více méně osciluje v bočním trendu.

Na FX se dnes daří především euru a libře, i když dolar již dokázal část ze svých dopoledních ztrát umazat a tak se k euru prodával ve 13:50 zpět pod hranicí 1,28 EUR/USD. Japonský jen naopak i nadále slábne, když díky slabým ekonomickým datům začíná ztrácet část ze svého statutu bezpečného přístavu, který mu v minulých měsících pomohl k agresivnímu růstu. Ve 13:50 se japonský jen k dolaru prodával na ceně 95,81 USD/JPY. 

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.