Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Fed si s růstem úrokových sazeb dává na čas, dnes zásoby ropy a první zápis ze zasedání ECB; analýza EUR/USD, AUD/NZD

19.02.2015 | 10:20 0 Komentářů

Australský dolar (AUD) v noci oslabil poté, co se trhem prohnaly zprávy, že ratingová agentura S&P zamýšlí snížit rating Austrálie. Samotná agentura později tyto informace popřela. Nicméně likvidita na finančních trzích je přes asijskou seanci kvůli oslavám lunárního nového roku velmi slabá, proto i takovéto nepodložené zprávy dokážou rozhoupat ceny aktiv.

Zápis z lednového zasedání americké centrální banky (Fed) odhalil, že někteří členové bankovní rady by rádi počkali se zvyšováním úrokových sazeb. Bojí se, že brzké utažení měnové politiky by mohlo zchladit ekonomické uzdravování.  Ani takovéto informace zásadně neovlivnily vývoj hlavního měnového páru EUR/USD, který se již druhý týden pohybuje v úzkém pásmu. Na informace z Fedu však reagovaly výnosy z amerických státních dluhopisů, které klesly a ropa, jež rovněž oslabila. Banka odkládáním kroku zvýšení úrokových sazeb naznačuje, že Fed si není jistý sílou americké ekonomiky, což je pro cenu ropy negativní. Dnes budou pro tuto komoditu klíčová čísla o stavu zásob v USA. Příští týden bude mít projev Janet Yellen, jež by mohla více osvětlit budoucnost americké monetární politiky.

Evropská centrální banka (ECB) včera prodloužila záchranný program ELA, přes který poskytuje eurovou likviditu řecké centrální bance, což zklidnilo situaci a cenu zlata se na chvíli propadla  pod hodnotu 1 200 USD za unci. Nicméně po zveřejnění zprávy Fedu se tato komodita opět vrátila nad úroveň 1 200 USD. Situace kolem Řecka je nadále pečlivě sledovaná, protože některé zdroje včera přinesly informace, že země se chystá požádat o prodloužení záchranného programu, čímž by se hrozba „Grexitu“ odložila o dalších 6 měsíců.

Dnes v 12:00 ECB prvně v historii zveřejní zápis ze svého zasedání, a to konkrétně z ledna, kdy rozhodla o spuštění programu kvantitativního uvolňování (QE). V 16:00 budou zveřejněná data výrobní aktivity Philadelphie. Tento týden byla americká makroekonomická data převážně negativním zklamáním. Čekají nás i již zmiňované zásoby ropy a projev guvernéra německé centrální banky.

EUR/USD již poměrně dlouhou dobu konsoliduje svůj předchozí výprodej v symetrickém trojúhelníku. Netrpělivě čekáme na jeho proražení, které nám naznačí další směr vývoje. Na sever se otevírá prostor 1.1580 -1.1600 a na jih přechozí minima. Dočkáme-li se pozitivních zpráv z Řecka, lze očekávat posílení eura.

AUD/NZD proráží předchozí minima, čímž se šance na dosažení parity v střednědobém horizontu zvyšují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.