Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Fed oznámil, že bude napřímo na sekundárním trhu nakupovat korporátní dluhopisy

16.06.2020 | 10:25 0 Komentářů

Fed včera oznámil, že bude napřímo na sekundárním trhu nakupovat korporátní dluhopisy splňující daná kritéria.

Přímý nákup korporátních dluhopisů

Fed včera oznámil, že začne nakupovat napřímo korporátní dluhopisy. Dosud od března centrální banka nakupovala pouze ETF na tento druh aktiv. Program bude fungovat přes tzv. Secondary Market Corporate Credit Facility a jeho záměrem má být dodávání likvidity na korporátní dluhopisový trh, stejně tak jako uvolnění úvěrových podmínek pro společnosti.

Dané podmíny

V rámci programu by se mělo nakoupit až 750 miliard dolarů aktiv. Centrální banka bude nakupovat dluhopisy obchodující se na sekundárním trhu, jejichž zbývající maturita je pět či méně let. Dosavadní probíhající program nákupů ETF bude pokračovat. Emitenti dluhopisů musí být pro vyhodnocení jejich bondů jako vhodných splňovat rating alespoň na úrovni BBB- nebo Baa3 (dle ratingové agentury), a to k datu 22. března, kdy Fed poprvé oznámil kreditové facility.

Technické provedení

Technicky bude program vypadat následovně. Regionální pobočka newyorského Fedu bude úvěrovat speciální jednotku vytvořenou pro tento účel (SPV), která následně bude tyto finanční zdroje alokovat do nákupů korporátních dluhopisů. Nákupy budou moci jít na koupě jednotlivých vhodných (rozuměj kritéria splňujících) dluhopisů, nákupy ETF a také vhodných portfolií korporátních bondů sledujících široké tržní indexy. Poslední zmiňovaný případ znamená, že SPV vytvořené Fedem může použít nákupy k vytvoření portfolia korporátních dluhopisů, které je založeno na širokém a diverzifikovaném tržním indexu amerických korporáních dluhopisů.

Kompletní oznámení je k dispozici zde.

Zdroj: Bloomberg; CNBC; Fed

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.