Sobota 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Fed naznačil, že pro zkrocení rostoucí inflace bude zapotřebí rychlejší zvyšování sazeb

06.01.2022 | 11:22 0 Komentářů

Podle zápisu z posledního zasedání Federálního rezervního systému bude možná nutné zvýšit úrokové sazby “dříve nebo rychlejším tempem,“ než představitelé předpokládali, protože se centrální banka snaží zkrotit prudce rostoucí inflaci. Guvernér Fedu naznačil, že k prvnímu zvýšení sazeb by mohlo dojít v březnu.

Ve středu zveřejněný zápis z prosincového zasedání Federálního výboru pro volný trh ukázal, že úředníci plně souhlasí s plány na urychlení ukončení masivního programu nákupu dluhopisů, který byl přijat na počátku pandemie, čímž by centrální banka získala větší flexibilitu při zvyšování úrokových sazeb v letošním roce.

Podle tzv. bodového grafu jednotlivých projekcí úrokových sazeb, který Fed zveřejnil po svém prosincovém zasedání, očekávají představitelé, že v příštím roce třikrát zvýší úrokové sazby. Další tři kroky jsou naplánovány na rok 2023 a další dva na rok 2024.

Kathy Bostjancic, hlavní finanční ekonomka Oxford Economics, uvedla, že zápis ukázal „rostoucí nespokojenost se zvýšenou inflací“ mezi představiteli Fedu, kteří se zdají být přesvědčeni, že americká ekonomika se zotaví navzdory riziku varianty Omicron.

Christopher Waller, guvernér centrální banky v prosinci naznačil, že k prvnímu zvýšení sazeb by mohlo dojít již v březnu, kdy má být ukončen program nákupu dluhopisů.

 

Zdroj: Financial Times

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.