Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Fed dnes pravděpodobně sazby nezvýší; forecast FOMC prozatím stále na 4 zvýšeních v tomto roce

01.08.2018 | 14:18 0 Komentářů

Americká centrální banka by dnes měla ponechat federal funds rate na 1,75 % – 2,00 %.

Zdroj: AgnosticPreachersKid via Wiki Commons

Dnes bude zveřejněno rozhodnutí Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) ohledně nastavení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate. Trh dle forwardových sazeb jednoznačně očekává, že americká centrální banka ponechá úrokové sazby beze změny a stejného názoru jsou i ekonomičtí analytici.

Zajímavější tak bude sledovat spíše tiskové prohlášení Fedu a posléze případně výroky předsedy Rady guvernérů J. Powella ohledně budoucího směřování úrokových sazeb na horizontu měnové politiky. Členové FOMC od začátku roku komunikovali tři až čtyři zvýšení federal funds rate, přičemž v současné chvíli již projekce členů FOMC ukazují spíše na čtyři zvýšení úrokových sazeb. Totožného názoru je i trh.

Forecast americké centrální banky ukazuje na další dvě zvýšení úrokových sazeb v tomto roce a tři zvýšení v roce příštím. Tím by se tak Fed dostal nad úroveň nominální úrokové sazby konzistentní s odhadem reálné rovnovážné úrokové sazby a inflace na cíli. 

O změně výhledu po posledním měnověpolitickém zasedání Fedu a směřování úrokových sazeb k rovnovážným úrovním jsme se věnovali v obsáhlejším článku zde.

Vývoj horního hranice pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate; Zdroj: St. Louis Fed

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.