Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Fed dnes bude rozhodovat, zda počtvrté v tomto roce zvýší úrokové sazby

19.12.2018 | 15:05 0 Komentářů

Fed dnes bude rozhodovat, zda počtvrté v tomto roce zvýší úrokové sazby. I přes neklidný vývoj v posledních týdnech se nadále očekává, že Fed spíše sazby zvedne na 2,25 – 2,50 %. Klíčový bude zejména výhled v podobě dot – plot či slov J. Powella, kterými centrální banka může naznačit dynamiku růstu sazeb v příštím roce.

Nadále se spíše očekává zvýšení sazeb

Americkou centrální banku dnes čeká nejdůležitější zasedání od doby, kdy se předsedou Rady guvernérů stal Jay Powell. I přes výrazný pokles inflačních očekávání v posledních týdnech se i nadále očekává, že Fed dnes přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Tím by se tak cílové rozpětí mezibankovní sazby federal funds rate dostalo na 2,25 – 2,50 %.

Očekávání ohledně dynamiky růstu sazbe v příštím roce klesají

Ještě důležitější než dnešní rozhodnutí o nastavení federal funds rate pak můžou být zejména slova Jaye Powella, ktará by mohla napovědět, s jakou rychlostí hodlá Fed zvyšovat úrokové sazby na horizontu píštího roku. V návaznosti na globální nejistotu a neklid na finančních trzích analytici upravují svá očekávání z předchozích tří předpokládáných zvýšení, která byla projektována ještě na začátku listopadu.

Tři zvýšení úrokových sazeb projektoval i poslední forecast členů federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) (projektováno však nebylo prosincové zvýšení), od kterého tak lze dnes očekávat pravděpodobně snížení ohledně dynamiky růstu sazeb v roce 2019. Analytici veskrze očekávají, že tzv. dot – plot ukáží pouze na dvě zvýšení v příštím roce.

Fed pod mediálním tlakem

Na americkou centrální banku je vyvíjen tlak zejména v souvislosti s kritickými komentáři prezidenta Donalda Trumpa. Média také často zmiňují zpomalení v Evropě a Asii či neklid na finančních trzích. Pro rozhodnutí Fedu je však klíčové, co očekává, že se bude dít v reálné ekonomice na horizontu měnové politiky. Současná data prozatím nadále ukazují na slušný stav největší světové ekonomiky. Tempo růstu HDP podle posledních zveřejněných dat zůstává solidní (+3,5 % y/y) a trh práce generuje míru nezaměstnanosti nejnižší od 60. let (3,7 %) .

Těsně pod neutrální úrovní

Jak upozornil sám Jay Powell, Fed se dostává blízko k hranici, na kterou odhaduje neutrální úrokovou sazbu. Ta je tvořena odhadem reálné přirozené úrokové míry a inflačním cílem, což pro americkou ekonomiku generuje neutrální sazbu kolem 3 %. Výrok předsedy Rady guvernérů z minulého měsíce o tom, že nominální úrokové sazby jsou „velmi těsně pod“ neutrální úrovní, vytvořil očekávání o zpomalení tempa růstu úrokových sazeb napříč finančním trhem. Je však třeba upozornit, že odhad přirozené úrokové sazby je závislý na přicházejících datech a mírně tak fluktuuje v návaznosti na vývoj americké ekonomiky.

 

Zdroj: The Financial Times; Bloomberg

 

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.