Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

FCOJ rostou čtvrtý den, prémií z počasí

25.08.2008 | 18:53 0 Komentářů

Termínové futures na zmražený pomerančový koncentrát rostou v pondělí čtvrtý den v řadě za sebou znepokojením nad formujícími se systémy v teplých vodách Atlantiku a vytrvalé aktivity tropické bouře Fay.

Nejaktivnější zářiový kontrakt vyskočil v pátek na burze Intercontinetal Exchange o 180bodů na $1,058 za libru a dnes přidal dalších 195 bodů na $1,0775. Listopadový posílil o 120bodů na $1,089.

Obchodníci zahrnuli do ceny technickou prémii z počasí protože tropické deprese jsou vždy eventuelní hrozbou pro poloostrov Florida – klíčovou oblast produkce pomerančů v USA.

První z nich je tropická níže Seven která se nachází asi 500 mil jihovýchodně od ostrva Kuba jejíž pevninu by mohla podle prognóz NHC zasáhnout ve středu. Síla větru dosahovala v pondělí 56km/h a pohybuje se severozápadním směrem rychlostí 24 km/h. Druhou je tropická vlna formující se asi 1400 mil severovýchodně od Leewardových ostrovů.

K tomu centrální částí Mississippi přechází tropická bouře Fay jedna z nejvytrvalejších bouří v historii. Fay způsobila škody na úrodě grapefruitů na východním pobřeží Floridy, úrodu pomerančů ušetřila.. Bouře přinesla vytrvalé srážky a poté záplavy na Floridě, v Alabamě, Mississippi a východní Louisianě. NHC vydal varování pro severní Floridu a jižní Georgii. Další odhad směru bouře pohybující severně až severovýchodně rychlostí 5 km/h, silami větrů okolo 40km/h bude v úterý severozápad státu Alabama a jih Tennessee.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.