Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Farmaceutická společnost Johnson & Johnson dostala pokutu ve výši 572 mil. dolarů

27.08.2019 | 13:51 0 Komentářů

Soud v americkém státě Oklahoma v pondělí uvedl, že americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson klamavě propagovala léky na bolest, které vyvolávaly závislost. Firmě udělil pokutu za svůj podíl na tzv. opioidové krizi ve výši 572 milionů dolarů.

J&J a někteří další výrobci a distributoři přípravků na bolest nepravdivě informovali o návykových rizicích opioidů a zároveň nadhodnocovali jejich výhody, uvedl soud. Společnost se proti rozhodnutí chystá odvolat. Částka vyměřená soudem společnosti J&J bude podle soudce Thada Balkmana použita na péči a léčbu závislých na opioidech. J&J údajně podceňovala nebezpečí a naopak nadhodnocovala přínosy.

Udělená částka je výrazně nižší oproti původní ve výši 17 miliard dolarů. Soud uvedl, že náprava spáchaných škod bude trvat dvacet let.

J&J, která má smlouvu s pěstiteli máku v Tasmánii, dodávala 60 % opiátových ingrediencí společnostem vyrábějící opioidy jako je například oxycodone. Léky byly prezentovány doktorům a pacientům jako bezpečné a efektivní pomocí agresivního marketingu.

Soudce Balkman řekl, že pokuta ve výši 572 mil. dolarů by mohla zaplatit cenu služeb potřebných pro boj s epidemií v Oklahomě za jeden rok.

Počátkem roku se ve stejném případu dohodla se státem Oklahoma jiná farmaceutická společnost, Teva Pharmaceutical Industries, která bude platit 85 milionů dolarů.

Akcie Johnson & Johnson v před burzovní fázi posilují o 1,97 %.

Akcie Teva Pharmaceutical Industries posilují o 5,69 %.

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.