Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Facebook po výsledcích za 2Q v pre – marketu skokově oslabil

26.07.2018 | 11:07 0 Komentářů

Facebook po výsledcích za 2Q v pre – marketu skokově oslabil. Firma reportovala nejslabší růst výnosů za zhruba tři roky. Zisk byl sice nad konsensem, investory však vystrašila dynamika uživatelů a varování na úrovni výnosů a provozní marže co se týče budoucnosti.

Výsledky Facebook Inc (FB) za 2Q 2018
  2Q 2018 *Konsensus 2Q 2018 2Q 2017
Výnosy (mld. USD) 13,23 13,33 9,32
Zisk (mld. USD) 5,11 3,89
Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie) 1,740 1,715 1,320

 * Konsensus

Akcie v pre – marketu výrazně klesaly

Největší sociální síť světa včera po uzavření trhu reportovala čísla za druhý kvartál fiskálního roku 2018. Facebook se v after  – marketu výrazně propadl, když firma vykázala čísla na úrovni výnosů pod tržními odhady. Zisk na akcii v očištěné formě sice konsensus trhu překonal, ale investory vystrašila zejména čísla, která ukazují na zpomalování tempa růstu nových uživatelů. Společnost uvedla, že zhruba milion uživatelů v Evropě v minulé čtvrtletí přestalo Facebook využívat. Počet nových uživatelů meziročně vzrostl o 11 %, což je o 2 procentní body méně než v prvním kvartále. Na první kvartální report po nedávném skandálu s Cambridge Analytica tak akcie v poobchodní fázi reagovaly propadem až o 24 %.

Varování na úrovni celkových výnosů a provozní marže

Ne příliš pozitivní výsledky Facebook navíc doplnil veskrze negativním earnings callem. Firma varovala, že celkové výnosy by měly v příštích dvou kvartálech zpomalit o jednotky procentních bodů. Za očekávaným zpomalením výnosů Facebook uvádí zejména implementaci nových postupů při kontrole dat, které uživatelé sami o sobě poskytují a také nepredikovatelnost cen reklam zadávaných do tzv. stories – krátkých 24 hodin trvajících fotografií či videí přidávaných na sociální síť.

Facebook také varoval, že provozní marže se v následujících letech mohou snižovat ze současné úrovně 44 % až k úrovním kolem 30 %.

Vliv GDPR

V návaznosti na zavedení GDPR na úrovni Evropské unie ztratil Facebook podle vlastního vyjádření zhruba 1 milion uživatelů. Navíc se uživatelé po zavedení zmiňované směrnice méně přihlašují, když Facebook ztratil v Evropě 3 miliony lidí z položky denních uživatelů.

Podle finančního ředitele Davida Wehnera byly výsledky za druhý kvartál konzistentní s předchozím výhledem a odmítl komentovat, zda pokles uživatelů v Evropě bude nadále přetrvávat.

Kompletní výsledky jsou k dispozici zde.

Dnes v předobchodní fázi akcie Facebooku oslabují o 17,79 %.

Facebook Inc (FB)
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. USD) 629,8 P/E 30,1
Vývoj za letošní rok (%) +23,3 Očekávané P/E 25,5
52týdenní minimum (USD) 149,0 Prům. cílová cena (USD) 219,9
52týdenní maximum (USD) 218,6 Dividendový výnos (%)

 

Zdroj: Bloomberg; The Financial Times; Facebook

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.