Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Facebook dosáhl zamítnutí žaloby Federální obchodní komise, kapitalizací přesáhl 1 bil. USD

29.06.2021 | 10:58 0 Komentářů

Společnost Facebook dosáhla zamítnutí antimonopolní žaloby, skrze kterou Federální obchodní komise a koalice států vedená New Yorkem požadovaly rozdělení společnosti.

Ilustrační foto od Pexels

Ilustrační foto od Pexels

Zamítnutí antimonopolní žaloby

Facebook včera obdržel kladné rozhodnutí amerického soudu, který zamítl žalobu od Federální obchodní komise (FTC) a koalice států pod vedením New Yorku. Dle obžaloby má Facebook monopol na trhu sociálních sítích, žalobci požadovali rozdělení společnosti.

Americký okresní soudce James Boasberg v pondělí ve Washingtonu vyhověl žádosti Facebooku o zamítnutí této žaloby. Ke zdůvodnění rozhodnutí prohlásil, že dle jeho názoru FTC své tvrzení o monopolu Facebooku dostatečně nepodložila.

Dle usnesení soudce je tvrzení agentury, že Facebook vlastní přes 60 % vágně definovaného trhu „příliš spekulativní a dochází k nepodloženému závěru“. Boasberg dále prohlásil, že FTC může stížnost znovu podat do 30 dní.

„Stížnost FTC neuvádí téměř nic konkrétního ke klíčové otázce, kolik moci Facebook měl, a stále má, na řádně definovaném antimonopolním trhu produktu,“ řekl Boasberg. „Skoro jako kdyby agentura očekávala, že soud jednoduše přikývne na všeobecné vědění, že Facebook je monopolista.“

Vyjádření stran

„Jsme spokojeni, že dnešní rozhodnutí rozpoznalo vady ve vládních stížnostech proti Facebooku,“ vyjádřil se mluvčí společnosti.

FTC a kancelář generálního prokurátora v New Yorku uvedly, že přezkoumávají rozhodnutí soudu a zvažují další právní kroky.

Nová legislativa může usnadnit příští žaloby

Rozhodnutí představuje ránu pro žalující strany, které argumentovaly, že Facebook porušil antimonopolní zákony koupí aplikací Instagram a WhatsApp za účelem zbavení se hrozeb konkurence a zachování monopolní síly.

Zároveň však rozhodnutí přináší větší váhu novému antimonopolnímu zákonu, který minulý týden pokročil Sněmovním soudním výborem USA a v případě vstupu do legislativy by přinesl prospěch žalobcům antimonopolního chování technologických gigantů, uvádí Bloomberg.

Reakce trhu

Akcie Facebooku včera po oznámení rozhodnutí uzavřely na NASDAQ v zisku o 4,18 % a tržní kapitalizací společnost překonala hodnotu 1 bil. USD. Před zahájením obchodování akcie společnosti na NASDAQ posilují o 0,21 % na 356,40 USD.

Akcie Facebooku se také obchodují na RM-SYSTÉMu, současně beze změny při ceně 7 242,00 Kč.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.