Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Facebook a jeho aplikace včera postihnul globální výpadek, čelí dále obvinění bývalé zaměstnankyně

05.10.2021 | 10:26 0 Komentářů

Aplikace Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp, které patří první jmenované společnosti postihl nejrozsáhlejší výpadek v posledních dvou letech. Více jak šestihodinová odmlka vyvolala vlnu kritiky, uvedl deník The Financial Times.

Sociální sítě Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp postihnul včera večer globální výpadek, na který poukazovali lidé z celého světa. Od přibližně šesté večerní hodiny nebylo možné na těchto sítích aktualizovat či sdílet obsah a komunikovat se vzdálenými protějšky.

Omluva zakladatele Zuckerberga za výpadek sítí (zdroj: Facebook)

Internetová společnost Cloufare na svém blogu později téhož dne uvedla, že situace se jevila, jako by někdo vytáhnul všechny kabely z datových center najednou, a tím je zcela odpojil od internetu.

Výpadek nepostihnul konkurenční sociální síť Twitter.

Bývalá produktová manažerka v boji proti sociálním sítím

Bývalá produktová manažerka Frances Haugen, která dříve v tomto roce odešla ze společnosti pro osobní důvody, má dnes vypovídat na slyšení Senátu. Zákonodárce chce urgovat především ke zpřísnění regulace skupiny Facebook, kterou přirovnává k tabákovému odvětví, jež dle svých slov tají nebezpečí kouření, nebo výrobcům opiátů. Bývalá zaměstnankyně chce nadále vyvíjet inciativu v boji proti sociálním sítím, které údajně mají negativní dopad na dospívající děti.

Facebook se stal bilionovou společností tím způsobem, že za své zisky platí naší bezpečností, včetně bezpečnosti našich dětí,“ uvedla bývalá zaměstnankyně Facebooku Haugen a pokračovala, že k soudnímu slyšení se přihlásila pro spatření děsivé pravdy, kterou znají jen zaměstnanci gigantické společnosti. Svůj komentář k situaci zakončila poznatkem, že důležité informace uchovává vedení firmy před veřejností, americkou vládou, akcionáři a celým světem obecně.

Akcie Facebook se dále ocitly pod tlakem pro obavy ze změn v soukromých podmínkách společnosti Apple. Ten nejspíš limituje množství dat, které Facebook bude moci získat za účelem podnikání a přizpůsobení obsahu.

Během včerejšího dne poklesly akcie Facebook (NASDAQ: FB) o 4,89 % na 326,23 USD. Na trhu RM-SYSTÉM se akcie Facebook (RMS: BAAFB) obchodují za 9700 Kč.

Zdroj: The Financial Times, Bloomberg, Facebook

Martin Singer
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.