Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Export švýcarského zlata do Velké Británie v srpnu dosáhl nového maxima

20.09.2019 | 14:31 0 Komentářů

Za vysokým objemem exportu zlata do Velké Británie ze Švýcarska stojí zejména silná poptávka po ETF fondech navázaných na zlato.

Export švýcarského zlata do Velké Británie dosáhl svého maxima za posledních sedm let. Za vysokým objemem exportu stojí zejména silná poptávka po ETF fondech navázaných na zlato a zároveň slábnoucí poptávce po fyzické formě kovu v Indii a Číně.

Export zlata ze švýcarských rafinérií do Velké Británie v srpnu vzrostl o 24 % na 112,5 tuny a tvořil tak 64 % celkového exportu v minulém měsíci.

Příliv kapitálu do ETF fondů navázaných na zlato dosáhl v předchozím měsíci svého maxima od roku 2013. Investoři se na zlato stále dívají jako na bezpečné útočiště před globálním ekonomickým zpomalováním a možnost tvrdého Brexitu. Největší ETF fond „SPDR Gold Shares“ je navázán na zlato uložené v Londýně.

Cena zlata v letošním roce vyšplhala již o 17 % a momentálně se obchoduje nad cenou 1 500 dolarů za troyskou unci.

Současně poptávka po fyzickém zlatě pro použití při výrobě klenotů a některých průmyslových výrobků v Číně a Indii je v tomto roce slabá a tlačí na banky uschovat zlato v Londýně. Poptávka v Hong Kongu byla taktéž slabá a to z důvodu tamějších probíhajících protestů.

Import zlata do Indie taktéž v srpnu poklesl a to o 73 % v reakci na vyšší ceny zlata a slabší indickou rupii vůči dolaru.

Zdroj: The Financial Times

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.