Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Evropský soudní dvůr vydal usnesení, že Velká Británie může odvolat Brexit

10.12.2018 | 15:12 0 Komentářů

Velká Británie má možnost zvrátit své rozhodnutí o opuštění EU, rozhodl dnes Evropský soudní dvůr.

Velká Británie může vzít zpět své rozhodnutí opustit Evropskou unii, rozhodl dnes Evropský soudní dvůr.

Evropský soudní dvůr v pondělí vydal usnesení, že vláda Spojeného království může jednostranně zvrátit své rozhodnutí opustit Evropskou unii a zůstat tak v EU bez dalšího schvalování evropských protějšků.

Toto rozhodnutí evropského soudu znamená, že Velká Británie se může do 29. března (během dvouletého časového limitu stanoveného pro vyjednávání) rozhodnout odvolat Brexit.
Pokud článek 50 Lisabonské smlouvy bude rozšířen o souhlas Velké Británie a Evropské Unie, Británie by mohla opustit od Brexitu do stanoveného deadlinu.

Dle Evropského soudu by rozhodnutí o zrušení odchodu muselo projít demokratickým procesem, což by pravděpodobně znamenalo, že tento krok by musel schválit britský parlament.

Rozhodnutí je dobrou zprávou pro ty, kteří vedli boj proti Brexitu, ale na druhou stranu ještě více komplikuje snahu britské premiérky Theresy May získat podporu parlamentu pro podobu Brexitu, kterou vyjednala s EU.

V úterý by měli britští zákonodárci hlasovat o tom, zdali podpoří návrh podoby Brexitu nebo ne.

Během dnešního dne zažívá výrazný pokles britská libra, která oslabila na nejnižší hodnotu po 18 měsících vůči dolaru. Více o dnešním vývoji britské libry zde.

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.