Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Evropský soudní dvůr: Německá daň z jádra je pravděpodobně v pořádku, čeká se na konečný verdikt

03.02.2015 | 12:17 0 Komentářů

Dle dnes zveřejněné zprávy poradce pro evropský soudní dvůr je německá daň uvalená na výrobu energie z jádra v souladu s právem EU. Přestože se zatím nejedná o konečný verdikt, má tato zpráva pro německé společnosti působící na poli jaderné energetiky negativní charakter. Evropský soudní dvůr se totiž těmito doporučeními zpravidla řídí, pravděpodobnost odškodnění těchto společností se tedy výrazně snižuje.

V lednu 2011 vstoupil v Německu v platnost zákon, který uvalil selektivní daň na výrobu elektrické energie z jádra. Společnosti E.ON, RWE a EnBW, působící v této oblasti, označily výše jmenovaný zákon za protiústavní a rozhodly se bránit soudní cestou. Případ se začal řešit nejprve u lokálních finančních soudů v Hamburku a Mnichově, které rozhodly ve prospěch výrobců a nařídily státním autoritám vyplatit odškodnění v řádu několika mld. EUR. Toto rozhodnutí bylo dále přezkoumáno nejvyšším německým finančním soudem, který verdikt zrušil. Následně se kauza přesunula k projednání před evropský soudní dvůr, který vynese konečný verdikt v celém případu.

Společnost E.ON ve svém dnešním prohlášení vyjádřila nesouhlas s názorem poradců evropského soudního dvora. Představitelé společnosti RWE upozorňují, že se nejedná o konečný verdikt a doporučují vyčkat. Většina investorů reaguje na zprávu prodejem, akcie obou společností se dnes nacházejí výrazně v červených číslech. RWE (RWE) se aktuálně obchoduje za 23,96 EUR( -4,3 %). Cena akcie společnosti E.ON (EOAN) se aktuálně pohybuje na úrovni 13,42 EUR a za dnešní den ztrácí 3,6 %.

Zdroj: Bloombeg, Reuters, Norton Rose Fulbright

Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.