Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Evropskou ekonomiku tahá stále jenom Německo

24.01.2013 | 10:55 0 Komentářů

Francouzský index nákupních manažerů (PMI) za výrobu ukázal prohlubující se kontrakci v druhé největší evropské ekonomice. Lednový výsledek 42,9 si pohoršil z prosincových 44,6 bodu. Zrychlující se propad zaznamenal i sektor služeb, kde index PMI  poklesl na 43,6 bodu. Francouzská ekonomika zažívá nejhorší období od roku 2009 a je otázkou zda sociální politika prezidenta Hollanda dokáže rychle reagovat na zhoršená data.

Španělská nezaměstnanost vzrostla v posledním kvartále roku 2012 na rekordních 26,02 procenta. Ekonomové to dávají za vinu premiérovi Marianu Rajoyovi, který společně s vládou provedl největší škrty v rozpočtu v demokratické historii. Počet Španělů bez práce se přiblížil 6 milionům a míra nezaměstnanosti poskočila o 1 procento od třetího kvartálu. Mezinárodní měnový fond predikuje kontrakci HDP o 1,5 procenta v letošním roce.

Jediná německá ekonomika dokázala přinést dobré zprávy. Výrobní index nákupních manažerů (PMI) poskočil v lednu z prosincových 46,0 bodu na 48,8 bodu, což je sice stále v kontrakční oblasti, nicméně je možné v budoucnu očekávat další růst výroby. PMI se tak nad hranici 50 do expanzivní oblasti podíval naposledy v únoru 2012. Dnešní výsledek je nejlepší právě od února loňského roku. Index nákupních manažerů za služby se dočkal nejlepšího výsledku od června 2011, když dokázal posílit až na hodnotu 55,3 bodu. Němečtí manažeři předpokládají zlepšující se stav německé ekonomiky a věří v další posilování, o čemž svědčí i včerejší data indexu ZEW.

Běžný účet eurozóny se v listopadu dočkal významného přebytku 14,8 miliardy eur. Eurozóna hospodařila s přebytkem zboží za 12,6 miliardy, přebytkem ve službách 7,1 miliardy a v příjmech 2,6 miliardy. Deficit se objevil v běžných transferech 7,5 miliardy eur. Sezóně očištěná data za 12 měsíců vykázala přebytek 107,6 miliardy eur v říjnu 2012.

Eurodolar zůstává v neutrálním pásmu. Celý týden tak nebyl schopen naznačit budoucí vývoj. Zůstává však extrémně volatilní. Trh vyčkává na proražení 1,328 nebo 1,34, což by mělo předurčit další vývoj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.