Středa 24. února. Svátek má Matěj.

Evropské prodeje automobilů po oživení ke konci roku v lednu strmě poklesly

16.02.2021 | 10:33 0 Komentářů

Lednové prodeje automobilů v Evropě zaznamenaly větší pokles v důsledku opatřením proti pandemii Covid-19. Výhled pro evropský automobilový sektor na první polovinu roku 2021 zůstává dle analytika Bloomberg nejistý.

Prodeje osobních automobilů na pěti největších evropských trzích minulý měsíc poklesl o více než čtvrtinu v reakci na lockdowny a přísná opatření v souvislosti s Covid-19.

Registrace vozidel napříč Německem, Velkou Británií, Francií, Itálií a Španělskem poklesly o 28 %, uvádí analytik Bloomberg Michael Dean. Vliv opatření proti pandemii společně se stále trvajícím nedostatkem dodávek polovodičů podle Deana vyvolá v únoru pokles prodejů o 10 %.

„Evropský automobilový výhled na rok 2021 pro první polovinu roku zůstává nejistý,“ komentuje Dean a dodává, že očekávání na téměř dvojnásobný provozní zisk pro regionální automobilky za tento rok se zdají čím dál tím méně pravděpodobná.

Poklesu v minulém měsíci předcházel mnohem menší ubytek prodejů v prosinci, kdy výrobci automobilů vyvíjeli tlak na prodej elektronických vozidel, aby splnili emisní cíle pro rok 2020. Silnější prodeje automobilů v závěru roku společně s obnovou chodu čínské ekonomiky pomohl automobilkám včetně firem Volkswagen či BMW předběžným výsledkům za čtvrtý kvartál nad očekáváním.

Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) by měla ve středu reportovat detailnější údaje.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.