Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Evropské maloobchodní tržby za květen nepříjemně překvapily

Evropské maloobchodní tržby za květen nepříjemně překvapily, když meziměsíčně znovu poklesly o 0,3 %, zatímco trh očekával jejich růst o stejnou hodnotu. I přes pozitivní revizi dubnové hodnoty z -0,4 % na -0,1 % se jedná již o druhý pokles v řadě. Nejvýraznější propad o více než jedno procento zaznamenaly tržby za prodej pohonných hmot, spotřebitelé však méně utráceli i za oblečení, obuv a potraviny. V meziročním srovnání tak růst tržeb zpomalil o dalšího 0,5 pb na 1,3 %, což je již čtvrté snížení v řadě. Po předstihových ukazatelích o bídném stavu evropského průmyslu, není ani vývoj maloobchodních tržeb ve druhém čtvrtletí příliš růžový. Odhady o slabém růstu HDP ve druhém čtvrtletí se tak ve světle těchto dat zdají být nadhodnocené.

Nepotěšila ani včera publikovaná ADP statistika změny zaměstnanosti v USA za červen, která rovněž zaostala za tržním očekáváním. Po značném květnovém propadu došlo sice v červnu ke zlepšení tohoto ukazatele, i tak však jeho hodnota výrazně zaostala za dlouhodobým průměrem. V důsledku toho tak bude pravděpodobně nižší i páteční ostře sledovaná statistika o nově vytvořených pracovních místech (kromě sektoru zemědělství). Po výrazném dubnovém propadu počtu nově vytvořených míst na pouhých 75 tisíc jsou očekávání na květen optimističtější na úrovni 160 tisíc. I tak se však jedná o nižší hodnotu, než je dlouhodobý průměr pohybující se blízko 200 tisíc. Rovněž ISM index za nevýrobní sektor vykázal v červnu nižší hodnotu. Výnosy amerických vládních bondů reagovaly na zveřejněná data poklesem až na hodnotu 1,94 % a jsou nejnižší od listopadu 2016.

Na druhé straně Atlantiku však výnosy vládních bondů rovněž dále klesaly, což se stalo v reakci na překvapivou nominaci Christine Lagardeové na post prezidentky ECB. Dosavadní šéfka IMF totiž podporuje nekonvenční měnové nástroje, tedy s největší pravděpodobností bude pokračovat extrémně uvolněná měnová politika Evropské centrální banky.

Kurzový vývoj je v posledních dnech celkem nezajímavý. Koruna dnes nepatrně posílila a obchoduje se těsně pod včerejší úrovní EUR/CZK 25,44. Rovněž vývoj kurzu EUR/USD vykazuje stabilitu, včera i dnes se pohyboval převážně těsně pod hladinou 1,13.

Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.