Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Evropské banky se chystají splatit dluh, analýza EUR/CAD

19.07.2013 | 16:05 0 Komentářů

Evropské banky budou příští týden vracet půjčené peníze Evropské centrální bance (ECB), která jim poskytla krizovou půjčku 2,382 miliard eur. Banky splatí svůj dluh poté, co ECB ujistila trhy, že bude držet nízké úrokové sazby ještě nějakou dobu. ECB nedávno vydala prohlášení nazvané jako „forward guidance", ve kterém osnuje budoucí kroky. Instituce vedená Mariem Draghim se mimo jiné zavázala bankám k poskytnutí neomezené likvidity minimálně do července příštího roku.

Kolem „forward guidance" se v poslední době rojí spousty komentářů. Situaci objasnil šéf německé centrální banky Jens Weidmann, když řekl, že ECB si tímto příslibem nízkých sazeb rozhodně nezavřela dveře ke změně politiky a v případě zvyšující se inflace může dojít ke zvýšení sazeb bez ohledu na závazek. ECB tak změnila svou tradiční politiku nekomentovat vývoj úrokových sazeb a poskytla výhled minimálně na příští rok. Další člen ECB Benoit Coeure řekl, že ECB bude každý měsíc rozhodovat a vyjadřovat se k platnosti závazku.

Kanadský index spotřebitelských cen (CPI) posílil v červnu v meziročním srovnání o 1,2 procenta a navázal tak na 0,7 procentní zisk z května. 0,5 procentní nárůst byl způsoben zvýšením cen v dopravě, které vzrostly meziročně o 2,0 procenta. Meziměsíčně zůstalo CPI v červnu nezměněno, zatímco jádrové CPI kleslo o 0,2 procenta.

EUR/CAD opustil v týdnu vyznačený klesající trendový kanál a v současnosti se obchoduje na důležitém supportu 1,3591. Krátkodobý trend je býčí a do proražení zmiňovaného supportu je pravděpodobné dosažení rezistence 1,3654. Naopak pokles pod 1,3591 by mohl přinést návrat ke střednědobé trendové linii.

 
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.