Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Evropská centrální banka se podle zprávy Reuters přiklání k posunutí sazeb dále do záporného pásma

09.11.2015 | 16:18 0 Komentářů

Agentura Reuters zveřejnila zprávu, podle které se ECB přiklání k posunutí sazeb dále do záporného pásma. Takto se měli vyjádřit čtyři členové Rady guvernérů ECB, podle kterých by použití tohoto nástroje vedlo k oslabení eura a posílení inflace.

Agentura Reuters zveřejnila zprávu, podle které se „formuje konsensus ohledně dalšího snížení sazeb“. Podle některých členů Rady guvernérů by případný krok do záporu měl být výraznější než o aktuálně očekávaných 0,1 procentního bodu, protože ten je podle nich již započítaný v kurzu eura.

Evropská centrální banka v září 2014 snížila depozitní sazbu na -0,200 %, od té doby ji nezměnila. Mario Draghi, guvernér ECB, na tiskové konferenci po posledním zasedání centrální banky oživil možnost posunutí sazby do záporu.

ECB v současné době zvažuje přes 20 návrhů, většina z nich se týká změny programu kvantitativního uvolňování. Jeho rozšíření by však podle některých členů Rady nebylo jednoduché a každá třída aktiv nese své vlastní problémy. QE v současné době zahrnuje cenné papíry kryté dluhopisy, kryté dluhopisy a dluhopisy vlád a institucí eurozóny.

ECB se potýká se změnou cenové hladiny na rozmezí inflace/deflace kvůli cenám komodit a slabému ekonomickému růstu eurozóny. Snížení sazeb by mělo přimět komerční banky k silnějšímu úvěrování a vést k odlivu zhodnocení hledajícího kapitálu, což by mělo oslabit euro a zdražit import.

Zdroj: Reuters

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.