Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Evropská centrální banka byla ve stress testech vůči Deutsche Bank shovívavá, uvádí Financial Times

10.10.2016 | 19:38 0 Komentářů

Evropská centrální banka (ECB) byla v letních zátěžových testech vůči Deutsche Bank shovívavá, uvedl deník The Financial Times. Do kapitálové přiměřenosti Deutsche Bank přičetla prostředky z prodeje podílu v Hua Xia bank, ačkoliv transakce ještě nebyla dokončena.

Výsledky Deutsche Bank v testech zahrnovaly prostředky ve výši 4 mld. USD z prodeje podílu v čínské bance Hua Xia, ačkoliv prodej nebyl uskutečněn do konce roku 2015, kdy byla stanovena uzávěrka pro zátěžové testy. Prodej podílu byl dohodnutý v prosinci, nebyl však zatím dokončen.

Žádná z dalších 50 bank v testech neměla podobnou „poznámku pod čarou“, kde byl přístup k Deutsche Bank vysvětlen, ačkoliv i některé další banky realizovaly podobné divestice, uvádí FT.

Cílem testů bylo obnovit důvěru v evropské banky skrze porovnání jejich financí stejným způsobem. Leč se zdá, že investoři si je investoři vyložili jako náznak, že by ECB přišla na pomoc velkým bankám, uvádí deník Financial Times.

„Je to [přístup k Deutsche Bank] matoucí,“ řekl Chris Wheeler, analytik Atlantic Equities. „Vzhledem k okolnostem je nevyhnutelné, že trh bude podezřívavý a bude mít obavy ohledně věrohodnosti výsledků,“ dodal.

Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1 u Deutsche Bank by v „katastrofickém“ scénáři stress testů zahrnujícím pokuty a prostředí s nízkými úrokovými sazbami a ekonomickým růstem klesl na 7,8 %. Bez uplatnění výjimky a započítání prostředků z prodeje podílu v Hua Xia by klesl až na 7,4 %. Tato hodnota by byla stále nad regulatorními minimy, vyšší zveřejněná hodnota však pomohla ujistit investory ohledně kapitálové pozice banky.

Výsledky stress testů u vybraných bank, světle růžová barva naznačuje, o kolik Evropská centrální banka Deutsche Bank přilepšila

Výsledky stress testů u vybraných bank, světle růžová barva naznačuje, o kolik Evropská centrální banka Deutsche Bank přilepšila

Evropská centrální banka (ECB) je zodpovědná za schvalování jakýchkoliv výjimek v metodologii uplatňované Evropským orgánem pro bankovnictví (EBA). ECB uvedla, že ke všem bankám přistupuje stejně a v souladu s regulací. K případu Deutsche Bank se odmítla vyjádřit. EBA uvedla, ve stress testech bylo uplatněno přibližně 20 výjimek s cílem eliminovat zjevné anomálie v do budoucna hledících testech u událostí, které nastaly již v roce 2015.

Podle FT se tyto výjimky týkaly spíše omezených úprav administrativních nákladů, zisků/ztrát z nepokračujících operací a dalších provozních nákladů. U Deutsche Bank je podle FT pouze uvedeno, že výsledky zahrnují prostředky z prodeje podílu v Hua Xia, který bude dokončen v roce 2016, aniž by byla projevena snaha se nějak vypořádat s oficiálním pravidlem, které vylučuje jakékoliv divestice, kapitálová opatření či další transakce, které nebyly dokončeny do 31. 12. 2015, i když byly před tímto datem dohodnuty.

Akcie Deutsche Bank na Xetře (DBK) uzavřely se ziskem 3,4 % na 12,5 EUR, na RM-SYSTÉMu (BAADBK) uzavřely se ztrátou 0,5 % na 325 Kč.

Zdroj: The Financial Times

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.