Středa 23. září. Svátek má Berta.

Evropa dnes přinesla špatná ekonomická data

08.01.2013 | 14:28 0 Komentářů

Německé průmyslové objednávky si pohoršily

Průmyslové objednávky v Německu v listopadu klesly více, než očekával většinový konsensus ekonomů. Mohla za to hlavně slábnoucí zahraniční poptávka. Objednávky ze zahraničí v listopadu meziměsíčně klesly o 4,1 procenta, zatímco domácí objednávky stouply o 1,3 procenta.
Německé objednávky se oproti říjnu (+3.8 %) v listopadu propadly o 1,8 procenta, ekonomové očekávali  pokles objednávek v průmyslu jen o 1,4 procenta.
Německá ekonomika dnešním údajem z průmyslu negativně překvapila, protože v posledních týdnech vykazovala znaky stabilizace. I přes stále nepříznivou situaci v ostatních ekonomikách eurozóny, přinášela dobrá data. Nezaměstnanost se nezvýšila (míra nezaměstnanosti v Německu je 5,4 procent) a důvěra obchodníků vzrostla již druhý měsíc po sobě. Na druhé straně německé ministerstvo hospodářství potvrdilo, že poptávka po průmyslových objednávkách se zjevně stabilizuje.

Nezaměstnanost eurozóny
Míra nezaměstnanosti v eurozóně vzrostla v listopadu na rekordních 11,8 procent. Růst je dán hlavně fiskální krizí a tvrdšími úspornými opatřeními, která prohloubila ekonomické problémy.
Nezaměstnanost v 17 zemích eurozóny vzrostla v listopadu o 0,1 procenta v meziměsíčním měření. Data zveřejněná Evropským statistickým úřadem potvrdila, že jde o nejvyšší nezaměstnanost, která postihla eurozónu od roku 1995, kdy se s měřením začalo.
V eurozóně se nyní nachází 18,8 miliónu lidí bez zaměstnání. Počet nezaměstnaných lidí tak vzrostl o 113 000 oproti říjnovým číslům. Největší míra nezaměstnanosti je ve Španělsku a to 26,6 procent. Řecká nezaměstnanost v září, za nějž jsou údaje naposledy k dispozici, dosáhla 26,0 procenta. V Německu je to 5,4 procent, ve Francii 10,5 procent a nejlepší výsledek je z Rakouska, kde je nezaměstnanost pouhých 4,5 procenta.

Maloobchodní tržby
Maloobchodní tržby eurozóny vzrostly v listopadu o 0,1 procenta v meziměsíčním měření. V celé Evropské unii pak o 0,2 procenta. V meziročním měření si tržby v eurozóně pohoršily o 2,6 procenta.
V listopadu si tržby za jídlo, pití a tabák pohoršily o 0,3 procenta a nepotravinářské tržby vzrostly o 0,2 procenta.


Eurodolar se dnes zatím nedočkal žádných výraznějších pohybů. Podíváme-li se na 4hodinový graf, tak uvidíme cenu stagnovat u rezistence 1,3115. Po výprodeji z minulého týdne by cena mohla pokračovat ještě o něco níž. Na Stochastiku je vidět krásná medvědí divergence.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.