Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

EURUSD dnes otevřel cenovou mezerou

12.04.2010 | 12:55 0 Komentářů

Během pátečního obchodování kurz EURUSD výrazně posílil na uzavírací hodnotu 1.3494 (+1,04%). Z hlediska pravidelných fundamentálních zpráv, které se týkaly eura, nebyl pátek nijak zvlášť zajímavý. Vyhlašovala se pouze meziměsíční průmyslová produkce Francie a obchodní bilance Německa za únor, která dopadla mírně nad očekáváním trhu, a dopomohla k posilování eura. Celý den se však nesl ve spekulacích ohledně finanční pomoci Řecka. V odpoledních hodinách navíc ratingová agentura Fitch snížila rating Řecka o dva stupně a finanční trhy předpokládaly, že zmíněná finanční pomoc Řecku je již v dohlednu. To se také stalo.

O víkend se ministři financí eurozóny dohodli s řeckými zástupci na finanční pomoci v průběhu roku 2010 o velikosti 30 mld. eur. Další prostředky by měl poskytnout MMF (15 mld. eur). Výnosy řeckých státních dluhopisů v posledních dnech rapidně rostly až k úrovním přes 7%. Náklady slíbené finanční pomoci by měly být řádově nižší (okolo 5%). V následujících letech se počítá ještě s dalšími finančními prostředky ze strany evropských států. Celková pomoc Řecku během třech let se odhaduje okolo 80 mld. eur.

Na tuto zásadní informaci reagovaly trhy výrazným posílením eura a otevírací cena se po víkendu obchodovala na úrovni 1.3655, tedy otevřela s výraznou mezerou (gapem) cca 160 bodů. Takto velká otevírací mezera není na měnovém trhu obvyklá a mohla obchodníky zaskočit. Právě proto musí mít obchodník stále na paměti, že neočekávané události tohoto rázu jsou součástí obchodování. Jednou z možností jak se takovým vlivům vyhnout je pozice přes víkend uzavírat.

Dnešní den je na fundamentální zprávy vcelku nezajímavý. Určitým zpestřením by mohlo být večerní oznámení salda federálního rozpočtu USA.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.