Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Eurozóna: Výše vládního dluhu vůči HDP činila v 1Q 2019 85,9 %

21.10.2019 | 14:47 0 Komentářů

Výše vládního dluhu vůči HDP činila za rok 2018 85,9 %. Eurozóna tak nadále vykazuje solidní fiskální disciplinovanost. Ta však vzhledem k současnému makroekonomickému prostředí nemusí být vnímána nutně pouze pozitivně.

 Pozn.: Ukazatel vládního dluhu ku HDP v eurozóně (čtvrtletně); Zdroj: databáze Bloomberg

Ukazatel vládního dluhu relativně k HDP se v prvním čtvrtletí dostal na úroveň 85,9, tedy o 80 bazických bodů výše oproti poslednímu kvartálu roku 2018. Mírný mezičtvrtletní nárůst zadlužení mezi čtvrtým a prvním kvartálem je zcela běžný. V meziročním srovnání se pak výše dluhu k HDP nachází o 1,2 procentního bodu níže (v 1Q 18 činila 87,1 %). Eurozóna si tak nadále udržuje relativně vysokou fiskální disciplinovanost. Na současných úrovních se výše dluhu k HDP nacházela naposledy na přelomu let 2010 a 2011, kdy následně ukazatel vzrostl v reakci na evropskou dluhovou krizi. V období před finanční krizí pak byl cca o 20 procentních bodů níže.

V závislosti na dnes zveřejněnou výši dluhu v eurozóně se opět otevírá debata ohledně (ne)vhodnosti fiskální politiky v některých zemích eurozóny, a to zejména v návaznosti na nedávno médii diskutované uvolnění fiskální politiky v Německu. Po aktivnější fiskální politice v eurozóně již delší dobu volá také tento měsíc odcházející prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Pohledy na přiléhavost současné úrovně ukazatele výše vládního dluhu k HDP v současném makroekonomickém prostředí tak mohou být různorodé.

Výše vládního dluhu vůči HDP (za rok 2018):
aktuální hodnota: 85,9 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 85,1 %

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.