Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Eurozóna mírně rostla, britské tržby zažily propad, analýza EUR/GBP

14.11.2013 | 11:25 0 Komentářů

Italská ekonomika se podle prvního výsledku HDP za třetí kvartál nevysvobodila z recese. Tamní ekonomika rostla naposledy ve druhém kvartále roku 2011, od té doby postupně zpomaluje. Dnešní výsledek ukázal 0,1 procentní pokles, což je o něco lepší výsledek, než se původně očekávalo (-0,2 procenta). Výsledek z druhého čtvrtletí byl negativně revidován na propad o 0,3 procenta.

Britské maloobchodní tržby se v říjnu nečekaně propadly o 0,7 procenta. Spotřebitelé v minulém měsíci rapidně snížili výdaje za domácí spotřebiče, zimní oblečení a pohonné hmoty. Ekonomové očekávali stagnaci po 0,6 procentním růstu v září. V meziročním srovnání však tržby dokázaly posílit o 1,8 procenta a tržby očištěné o ceny pohonných hmot pak o 2,3 procenta. V tříměsíčním porovnání konče říjnem zůstaly tržby beze změny.  Textilní prodej se meziměsíčně propadl o 2,8 procenta a prodej potravin 0,1 procenta.

Eurozóna vykázala ve třetím kvartále mírný růst o 0,1 procenta. V porovnání s tempem druhého kvartálu jde o zpomalení o 0,2 procenta. Růst je sice pozitivní zprávou, avšak ani tentokrát nedosáhl na predikci o 0,2 procentním růstu a zaostal tak za očekáváním.  I přes veškeré snahy Evropské centrální banky nelze říci, že by evropská ekonomika byla nastartována k vyšším růstům. Míra nezaměstnanosti stále zůstává rekordně vysoko na 12,2 procentech a inflace se propadla na 0,7 procenta.

EUR/GBP zpomalilo svůj výprodej v reakci na nepovedené britské maloobchodní tržby. Euru se však na druhé straně také nepodařilo najít zásadní podporu v hospodářských výsledcích a trh tak v dnešní seanci konsoliduje. Momentálně se obchoduje u důležité úrovně 0,84 a výhled díky klesajícímu kanálu zůstává negativní.  Narušení této formace by negovalo střednědobý medvědí výhled.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.