Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Eurozóna – Index nákupních manažerů průmyslu Eurozóny v březnu klesl jak čekal trh, index firemní aktivity služeb v březnu klesl o něco víc, než se čekalo

20.03.2008 | 14:01 0 Komentářů

 
Eurozóna – Index nákupních manažerů průmyslu (sezónně očištěná data, 03 2008)  
Skutečnost: 52,0 (minimum od října 2007)
Očekávání:    52,0 (Reuters, Bloomberg, Atlantik FT)
 Předchozí:    52,3
Eurozóna – Index firemní aktivity služeb Reuters (03 2008, bez sezónního vlivu)
 
Skutečnost: 51,7
Očekávání:    51,9 (Atlantik FT) respektive 52,0 (Bloomberg, Reuters)
Předchozí:    52,3
 
Rozbor:
Průmysl: Slabý růst aktivity průmyslu v březnu meziměsíčně mírně klesl dle očekávání trhu, rovněž klesl malý růst produkce a nových zakázek, růsty jsou nejnižší od podzimu. Objem nevyřízených zakázek v březnu mírně vzrostl poté, co v únoru stagnoval. Slabší růst exportních zakázek v březnu nepatrně posílil. Velmi silný růst cen vstupů v březnu opět posílil, růst cen vlastní produkce v březnu mírně klesl a zůstal solidní. Růst zaměstnanosti v březnu mírně posílil a zůstal malý.
Služby: Slabý růst aktivity služeb v březnu meziměsíčně klesl víc, než se čekalo. Rovněž mírně klesl slabší růst nových zakázek, malý růst nevyřízených zakázek z února se v březnu mírně zvýšil. Velmi silný růst cen vstupů a nevýrazný růst cen vlastní produkce v březnu meziměsíčně posílily. Nevýrazný růst zaměstnanosti v březnu klesl, snížil se též index očekávání, byť optimismus firem trvá.
 
Hodnocení: Zpráva je o něco slabší než se čekalo, je ale v rámci očekávaného obecného trendu slábnutí růstu ekonomické aktivity. Pozvolné slábnutí růstu nových zakázek a slabý růst nevyřízených zakázek jak v průmyslu tak i službách naznačují pokračování trendů i v dalších měsících. Důvodem je slabší růst americké ekonomiky, drahé euro a ropa a vysoké úrokové sazby. Čekáme letos oslabení růstu HDP Eurozóny na 1,5% a příští rok na 0,8% z 2,6% loni a 2,8% v roce 2006.
 
Dopad na finanční trhy: Zpráva je příznivá pro dluhopisy, nepříznivá pro akcie a euro, to k dolaru po zprávě slábne o 0,6%, index německé burzy DAX sílí o 0,4%. Vývoj spíše odpovídá ještě přizpůsobení po zasedání Fedu o úrokových sazbách, kdy centrální banka naznačila omezení snižování úrokových sazeb. Od té doby dolar výrazně koriguje k euru.
 
Dopad na výhled monetární politiky: Čekáme, že ECB může nejdřív snížit hlavní úrokovou sazbu na přelomu pololetí, pravděpodobně ji však sníží až ve třetím čtvrtletí, do konce roku čekáme její snížení o 75bps kvůli příznivému inflačnímu výhledu danému rezervami trhu, práce, nízkým růstem mezd, křehkou spotřebou domácností, drahým eurem a zpomalením zranitelnému růstu ekonomiky a spotřeby domácností kvůli zmíněným důvodům a také kvůli klesajícímu růstu americké ekonomiky, drahé ropě a vysokým úrokovým sazbám

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.