Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Eurozóna – Index nákupních manažerů průmyslu Eurozóny a index firemní aktivity služeb Eurozóny v červnu nečekaně klesly do pásma recese; SRN – Index Ifo v červnu klesl nečekaně až na 2,5 leté minimum

24.06.2008 | 00:07 0 Komentářů

Eurozóna – Index nákupních manažerů průmyslu (sezónně očištěná data, 05 2008)
Skutečnost: 49,1 (minimum od května 2005)
Očekávání:  50,2 (Bloomberg, Reuters) respektive 50,4 (Atlantik FT)
Předchozí:    50,6
Eurozóna – Index firemní aktivity služeb Reuters (06 2008, bez sezónního vlivu)
Skutečnost: 49,5 (minimum od června 2003)
Očekávání:  50,4 (Atlantik FT) respektive 50,5 (Bloomberg, Reuters)
Předchozí:  50,6
 
Rozbor:
Průmysl:Aktivita průmyslu se ocitla v mírné recesi, přesně po dvou letech, v květnu ještě mírně rostla, čekalo se zbrždění růstu. Nejen to, do pásma recese sklouzla také produkce, poprvé od května 2005, minulý měsíc také ještě mírně rostla. Její pokles není velký, přesto největší od července 2003. Mírný pokles nových zakázek z května se v červnu drobně prohloubil a byl největší od června 2003. Pokles objemu nevyřízených zakázek z května se v červnu také mírně zvětšil a zůstal drobný. V červnu mírně kleslo množství nákupů firem po mírném růstu v květnu. Naopak opět vzrostl velmi silný růst nákladů firem na prudkou úroveň, největší od července 2006, růst cen vlastní produkce se sice mírně snížil, zůstal ale solidní. Do mírného poklesu po mírném růstu v květnu se v červnu dostala i zaměstnanost firem.
Služby: Malý růst aktivity služeb Eurozóny z května se v červnu podobně jako v průmyslu poprvé po dvou letech nečekaně změnil v mírný pokles, čekalo se pouze snížení růstu. V červnu také přešly v mírný pokles z květnového malého růstu nové zakázky, nejvíc od června 2003. Zvětšil se také pokles nevyřízených zakázek na maximum od července 2003. Podobně jako v průmyslu se v červnu zvýšil růst cen vstupů, na maximum od září 2000, zůstal velmi silný. Růst cen vlastní produkce se v červnu zvýšil na silnou úroveň, nejsilnější od listopadu 2000. Nepatrně se v červnu zvýšil květnový malý růst zaměstnanosti. V červnu opět citelně kleslo očekávání firem sektoru, v příštích 12 měsících se čekají firmy sektoru solidní růst své aktivity, ale je to znatelně méně, než v předchozích měsících. V desetileté historii sledování aktivity služeb bylo vždy očekávání aktivity služeb lepší, než nyní.
 
Německo – Index Ifo (index podnikatelského klimatu, sez. očištěná data, 06 2008)
 
Skutečnost:101,3
Očekávání: 102,3 (Reuters) respektive 102,5 (Bloomberg) respektive 103,0 (Atlantik FT)
 Předchozí:  102,4
 
Rozbor: Výrazné oslabení podnikatelského klimatu bylo způsobeno značným snížením indexů současné situace a očekávání. Index současné situace v červnu klesl na 108,3, minimum od začátku roku, ze 110,1 v květnu a index očekávání se v červnu snížil na 2,5 leté minimum 94,7 z 97,2. V červnu se snížilo hodnocení podnikatelského klimatu hlavně v průmyslu, na slabou úroveň, když  v předchozích měsících bylo hodnoceno ještě jako silné. Zhoršilo se také slabší hodnocení zejména klimatu maloobchodu a velkoobchodu, pouze mírně se zlepšilo stále velmi slabé hodnocení firemního klimatu stavebnictví. Podle prezidenta instututu Hanse – Wernera Sinna se se na slabším hodnocení projevily prudké růsty cen ropy. Ekonom Ifa Gernot Nerb pak pro Bloomberg TV řekl, že vliv mohl mít tak signál ECB zvýšit úrokovou sazbu v červenci. Podle Nerba je index stále silný, trend je ale klesající. Nerb také poradil ECB, aby úrokové sazby nezvyšovala, když vzestup inflace je věcí cen potravin a energií, který centrální banka nemá v moci. Navíc podle něj nedochází k přenosu inflačních tlaků, což by měl podpořit také pokles ekonomického růstu.
 
Hodnocení: Zprávy jsou nepříznivé, tendence slábnutí ekonomického růstu pokračuje víc, než se čekalo. Slabost, dokonce recese, již postihuje hlavní odvětví ekonomiky Eurozóny, služby a průmysl, navíc zprávy ukazují, že tendence budou v příštích měsících pokračovat. Navíc dochází i na suveréna Eurozóny, Německo, které stále odolává tlakům na pokles růstu ekonomiky. Poslední informace signalizují oslabení růstu HDP jsou patrné i tam, i když výrazně méně než v Eurozóně. Podnikatelské klima SRN zůstává stále silné. Důvodem je vedle drahé ropy také drahé euro, nevýrazný růst americké ekonomiky. Ke všemu se zvyšují inflační tlaky, což vede ECB signalizaci zvýšení hlavní úrokové sazby. Čekáme letos v SRN stejný růst HDP jako loni 2,6%, příští rok pak pokles na 1,3%, pro Eurozónu čekáme letos pokles růstu HDP na 1,8% z 2,7% loni a příští rok pokles na 1,0%.
 
Dopad na finanční trhy: Zprávy jsou nepříznivé pro akcie a euro a jsou dobré pro dluhopisy, euro po nich k dolaru výrazně klesá.
 
Dopad na výhled monetární politiky: Zprávy jsou v souladu s naším očekáváním, že ECB hlavní úrokovou sazbu na příštím červencovém zasedání o úrokových sazbách zvýší o 25bps kvůli nebezpečí inflace

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.