Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Eurozóna – ECB dle očekávání úrokové sazby nezměnila, dle předpokladů bez větších změn i prohlášení

09.05.2008 | 16:30 0 Komentářů

 
Eurozóna – Rozhodnutí ECB o úrokových sazbách (klíčová minimální sazba pro refinanční operace)
 
Skutečnost: 4,00%
Očekávání:  4,00% (Bloomberg,Reuters, Atlantik FT)
Předchozí:     4,00%
 
Výtah z prohlášení ECB k rozhodnutí o úrokových sazbách/tiskové konference prezidenta ECB J.C.Tricheta:
 
Rozbor: ECB podle našeho očekávání změnu rétoriky ve směru přiblížení snižování úrokových sazeb nenaznačila.
Monetární politika: Banka vysvětluje současný kurs monetární politiky velkou nejistotou plynoucí z nestability finančních trhů. ECB potvrdila střednědobé a dlouhodobé inflační nebezpečí. Banka potvrdila zájem o ukotvení střednědobých inflačních očekávání a zabránění přenosu inflačních tlaků a naplnění inflačních nebezpečí.
Inflace: ECB uvedla významný vzestup inflace od podzimu kvůli silnému růstu cen potravin a energií. ECB zopakovala, že inflace se bude držet nad cílem ECB těsně pod 2,0% výrazně nad 2,0% v příštích měsících, delší čas, než se čekalo a později letos  mírně klesne. ECB vidí inflační nebezpečí kvůli silnému růstu cen potravin a energií, pokračování trendu posledních měsíců, dalšími riziky dle ECB jsou silnější růst mezd, možný růst schopnosti firem zvyšovat ceny a zvyšování administrativních cen a nepřímých daní a také silnému růstu peněžní nabídky.
Ekonomický růst: Dle ECB jsou fundamenty evropské ekonomiky dobré.
 
Dopad na výhled monetární politiky: Stále čekáme, že vzhledem k nejistotě ECB hlavní úrokovou sazbu měnit v příštích měsících nebude.Čekáme, že ECB může nejdřív snížit hlavní úrokovou sazbu ve třetím čtvrtletí, pravděpodobně do konce roku ji sníží o 75bps kvůli příznivému inflačnímu výhledu danému rezervami trhu, práce, nízkým růstem mezd, křehkou spotřebou domácností, drahým eurem a zpomalením zranitelnému růstu ekonomiky a spotřeby domácností kvůli zmíněným důvodům a také kvůli klesajícímu růstu americké ekonomiky, drahému euru a vysokým úrokovým sazbám

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.